ADSL kotası nasıl dolar? Kaç lira öderiz?

ADSL kotası nasıl dolar? Kaç lira öderiz?

367
0
PAYLAŞ

Hergün yüzlerce kişi arama motorlarına başlıkta gördüğünüz sözcükleri yazıp duruyor. Acaba ne yapıyorumda bu kota doluyor? Ne indirince doluyor? Msn den alış veriş yapmaktamı dolduruyor? Gibi bir çok soru akıllarda hala bir netlik kazanmış değil. Oysa bu konu üzerine yazan bir çok blogcu arkadaşım tanıyorum. Birkez de ben açıklama yapmak istiyorum. İster TTNET, ister SMİLE, isterseniz BİRİ veyahut başka bir servis kullanın.

Bu diyeceklerim tüm internet kullanıcıları için geçerli. Eminim bu yazıyı okuduğunuza göre limitli bir bağlantıya sahipsiniz. Öyle ya limitsiz kullanan bunları niye dert etsin. (:

Peki neler yapınca kota dolar?
Evet asıl konumuza geldik. Şimdi ilk olarak bilinen örneklerden yola çıkmak istiyorum. Aslında internetle ilgili yaptığınız her işlem, ne kadar ufak olursa olsun kotaya işliyor. Bazılarını çok ufak olduğundan dolayı hissetmiyoruz bile.

Mesela tarayıcınıza bir internet sitesi adresi yazdınız ve enter’e bastınız. Site açılışında yüklenen sayfa ögeleri kotala işliyor. Bu olay benim gibi sık internet sayfalarında dolaşanların kolaylıkla anlayabileceği bir olay. Eğer akşama kadar sayfalarda gezerseniz kotanıza bir hayli işleyecektir.

Msn üzerinden şarkı gönderip almak, veya bir dosya gönderip almak da kotaya işliyor. Bazıları indirmek yerine arkadaşından alıyor ama bilmedikleri bir olay var. İster indirin, ister msn den alın; aynı boyut kotanıza işleyecektir. Aralarında tabiki hız farkı olacaktır. Bazen msn den daha hızlı gelebilir, bazen ise indirerek. Bu internetinizin yoğunluğuna bağlı bir durum.

İnternet üzerinden video izleme, müzik dinleme vb. işlemleriniz de kotanıza dahil ediliyor. Neden mi diyorsunuz? O video veya müziğin belirli bir upload boyutu var. O boyutun tamamen sizin bilgisayarınıza yüklenmesi gerekiyorki siz o dosyayı sonuna kadar izleyebilesiniz. Hatta dikkatinizi çekecektir, eğer internet hızınız yavaş ise video veya müzik takıla takıla ilerler. Ama bir kez sonuna kadar izlediğinizde en baştan açıp hiç takılmadan izleyebilirsiniz. Bunun sebebi az önce bahsettiğim upload olayı.

Bir de kotaya hiç etki etmez diye düşünülen bir durum var. Buda msn üzerinden webcam ile yada mikrofon ile sesli konuşmak. Nasıl video izlediğinizde kotanıza işliyorsa, msn üzerinden karşınızdaki kişi ilede webcam aracılığıyla görüntülü konuştuğunuz zamanda en az bir video izlemiş kadar kotanıza işliyor. Eğer “quality” yani görüntü kalitesi iyiyse, kotanıza o kadar çok işler. Bu durum sesli konuşmalar içinde geçerli.

Yukarıda bahsettiklerimi özetlemek gerekirse, internet üzerinden yaptığınız her türlü işlem, kotanıza az da olsa, çokta olsa işliyor. Peki akılardaki bir başka konuyu daha aydınlatalım. Buda ücret konusu!

Eğer kotayı aşarsam ne kadar öderim?
Yukarıdaki bilgilendirmeden sonra şimdi asıl akılları kurcalayan ve bütçenizi ilgilendiren konuya girelim. Evet bildiğiniz gibi limitli paketlerin 4 gb ve 6 gb’lık seçimleri var. Ama ister 4 gb ister 6 gb’lık paketi kullanın vede kotayı ne kadar aşarsanız aşın, ödeyeceğiniz ücret 61,25 TL‘yi geçmez/geçemez. İsterseniz TTNET sayfasından edindiğim bilgiyi sizlere direk aktarayım.

Limitli paketlere abone olan müşterilerimize faturalanacak aylık toplam ücret (aylık ücret + kota aşım ücreti), aynı hızdaki limitsiz paketin aylık ücretinin % 25 fazlasını aşamaz. Yani 8 Mbps’ye kadar limitli paketler için (4 GB, 4 GB (Plus) ve 6 GB) aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı 61,25 TL‘yi, 1 Mbps 4 GB, 4 GB (Plus) ve 6 GB kotalı paketler için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı 56,64 TL‘yi ve 2 Mbps 4 GB ve 6 GB kotalı paket için aylık ücret ve kota aşım ücreti toplamı ise 79,76 TL‘yi geçemez.

Evet, eminim kotasını bir hayli aşmış olanlar vede bu haberi ilk kez okuyanların içi bir hayli rahatlamıştır. (: Ayrıca eklemek istediğim son bir not var! Eğer faturanızı ödemediğinizden dolayı internet erişiminiz kapandı ve sonrasında ödeyip açtırdığınız da açma-kapama ücreti bir sonraki ay faturanıza ekleniyor ve aldığım bilgilere göre 10 TL ila 20 TL arası değişiyor. Umarım faydalı bilgiler verebilmişimdir. (: