1 kişinin öldüğü lunapark, Giresunspor Lideri Karaahmet’e aitmiş

Giresun’da geçtiğimiz hafta Komiser Yardımcısı Sinem Dilekçe’nin ‘Nessi’ ismi verilen oyuncaktan düşerek hayatını kaybettiği lunaparkın Giresunspor Lideri Hakan Karaahmet’e ilişkin olduğu belirtildi. İsmal Saymaz, “Girepark’ın gerçek sahibi, tıpkı vakitte Giresunspor Lideri olan Hakan Karaahmet. Kentte ‘Giresun Öncü’ ve ‘Giresun Ekspres’ isimli iki günlük gazetesi ve bir radyosu bulunan Karaahmet, lunaparkı da içine alan Öncü Grup’un koordinatörü olarak biliniyor. Karaahmet, Girepark’ı Giresun Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda akademisyen olan eşi Aysun Karaahmet’e devretti. Lunaparkın müdürü ise bu işletmede yüzde beş payı bulunan Selim Kımıl” sözlerini kullandı.

Saymaz’ın Halk TV’de yayınlanan yazısı şöyle:

“Eğlenmek için trene binen Giresun Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi’nden Komiser Yardımcısı Sinem Gülşen Dilekçe can verdi. Özel Harekat Şubesi’nde vazifeli olan polis memuru eşi Samet Dilekçe ile iki arkadaşları yaralandı.

Komiser Yardımcısı Dilekçe, şimdi 28 yaşındaydı.

Bu mevt, ‘Girepark’ isimli lunaparktaki bir dizi kuralsızlığın ve ihmalin akabinde geldi.

Girepark’ın gerçek sahibi, tıpkı vakitte Giresunspor Lideri olan Hakan Karaahmet. Kentte ‘Giresun Öncü’ ve ‘Giresun Ekspres’ isimli iki günlük gazetesi ve bir radyosu bulunan Karaahmet, lunaparkı da içine alan Öncü Grup’un koordinatörü olarak biliniyor.

Karaahmet, Girepark’ı Giresun Üniversitesi Toplumsal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda akademisyen olan eşi Aysun Karaahmet’e devretti. Lunaparkın müdürü ise bu işletmede yüzde beş payı bulunan Selim Kımıl.

Aysun Karaahmet, tabirinde, Girepark’ı eşinin kurduğunu ve kendisine devrettiğini kabul ediyor. Şirketin kağıt üzerinde sahibi olduğunu savunarak, “Hangi alanlarda faaliyet gösterdiğini bilmiyorum” diye konuşuyor.

O kadar ki…

“Hatta lunaparkın şirkete ilişkin olduğunu dahi bilmiyorum” diyor.

Yalan söylüyor.

Öncü Küme İdare Konseyi üyesi olan Karaahmet, kümelerine ilişkin Giresun Ekspres Gazetesi’nde 29 Nisan 2019’da çıkan haberde, “Grubumuz bünyesindeki Girepark…” diyor.

Kaldı ki tabirinde, lunaparkın işleyişine ait Whatsapp kümesi yoluyla bilgi aldığını kabul ediyor.

Şirkete ilişkin olduğunu bilmiyorsa neden lunapark hakkında bilgi alıyor? İnsan “Niye ben bu whatsapp grubundayım” diye sormaz mı?

Sorumluluğu Kımıl’a yükleyip cezadan kurtulmaya çabalıyor.

‘GÜVENLİK TERTİBATININ OLUP OLMADIĞINI BİLMİYORUM’

Başta, lunaparkın varlığından haberdar olmadığını argüman ederken, sonradan makinelerin sistemli aralıklarla bakımlarının yapıldığını ileri sürüyor.

Şunları söylüyor:

“Kımıl oyuncağın bakımını yaptığımızı söylemişti. Lunaparkta kaç kişinin çalıştığını bilmiyorum. Makinelerde emniyet kemeri vs. güvenlik tertibatının olup olmadığını bilmiyorum. Treni kimin çalıştırdığını bilmiyorum. Lunaparkta vazifeli tabip ve iş güvenliği uzmanı olduğunu biliyorum fakat ne vakit görevlendirildiklerini, hali hazırda çalışıp çalışmadıklarını ya da tertipli bulunup bulunmadıklarını bilmiyorum.”

Karaahmet, çok muhakkak ki sorumlu tutulacağı konular bilmiyor! Nasıl olsa, cürmü üstlenecek kişi muhakkak.

Kımıl iki-iki buçuk ay evvel şirkete ortak olduğunu kaydediyor. Tarih veremediği üzere, mahkemede yüzde beş hissedar olduğunu belirtiyor. Karaahmet’i hatasız çıkarmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Kımıl:

“Aysun, kağıt üzerinde şirket ortağı olup işleyişe müdahalesi yoktur. ‘Her şeyin en düzgünü yapılsın’ diye telkinde bulunur. Lunaparkın işleyişi ile ben ilgilenirim.”

Kımıl, makinelerin bakım ve tamirinden sorumlu olduğunu, Nevzat Kurt’un kendisine yardımcı ettiğini anlatarak, şöyle devam ediyor:

“İkimiz tamirattan anlarız. Yapamayacağımız işlere usta çağırırdık. Kaynakçı olarak farklı ustalarla çalışırdık. Günlük makineleri denetim edip bakımlarını yapardık.”

‘UZMAN BİRİNİ GETİRMEYE GEREK DUYMADIK’

Karaahmet’in tersine Kımıl, “Düzenli vakit aralığında bakım yoktu” diyor. Emniyet kemeri, korkuluk ve bariyerin bulunduğunu belirtirken, “İş güvenliği uzmanı ve işyeri doktoru olup olmadığını tam bilmiyorum. Bu vazifeleri Kurt yerine getiriyordu” diye konuşuyor.

Kımıl, oyuncakları yarı vakitli çalışanların yönetim ettiğini tabir ederek, “Kullanımı kolay olduğu için ekstra eğitime ve uzman birini getirmeye gerek duymadık” diyor.

Kurt ise trenin son bakımın 25 Temmuz’da kaynakçı tarafından yapıldığını belirtiyor. Treni Volkan Salar isimli yarı vakitli çalışan üniversite öğrencisinin yönetim ettiğini söylüyor.

İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait yönetmeliğe nazaran lunaparkta makinaların denetim ve bakımı için en az bir mühendis ve teknisyenin bulundurulması gerekiyor. Girepark’ta ikisi de yok.

Makinaların ayda en az iki defa mühendis ve teknisyenler eliyle denetim edilmesi lazım. Lakin Girepark’ta kaynakçılar getiriliyor.

İş güvenlik uzmanı da…

İş yerimi tabibi de bulunmuyor.

‘BELEDİYE DENETLEMEDİ’

Oyuncaklar yarı vakitli çalışan üniversite öğrencilerine teslim ediliyor.

Belediye kazadan evvel Girepark’ı denetlemedi.

Baskın yapıp ceza kesmedi.

Son lokal seçimde belediyeyi CHP’den alan AK Partili Lider Aytekin Şenlikoğlu, birinci ziyaretini Karaahmet’e yaparak, “Desteklerini esirgemediği için” teşekkür etti.

Kim kimi denetleyecek?

Bir komiser yardımcısı bayan can verdiği halde parkın gerçek sahibinin ismi, yalnızca Giresunspor Lideri olduğu, mahalli medyayı elinde tuttuğu, siyasetçiler ve bürokrasiyle ilgileri bulunduğu için gizleniyor. Eşi Aysun Karaahmet, yargı tarafından korunarak, hür bırakıldı.

Ne olsa Giresun, kural tanımazların ve sorumsuzların ellerinde kocaman bir lunaparka dönüşmüş. İnsan canı, çarpışan otomobilin jetonu kadar ucuzken, bu lunaparktan daha çok ihmal treni kalkar.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*