25 Merkez Bankaları harekete geçiyor: Altın, dolar ve emtia fiyatları değişecek…

Enflasyonist tasalar ve merkez bankalarının para siyasetlerindeki enflasyonla çaba için “şahin” beklentiler emtia fiyatları üzerinde baskıyı sürdürüyor.

Bu hafta Fed ve BOE dahil 25  başka merkez bankası faiz kararlarını açıklayacak. Gelen birinci iletilere nazaran bankaların enflasyonla gayret kapsamında toplamda 500 baz puanın üzerinde faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

ALTININ ONSU, NİSAN 2020’DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Geçen hafta 1.654 dolarla Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gören altının onsu, haftayı yüzde 2.4 kayıpla tamamladı. Altının ons’u haftaya 1670 dolardan başladı.

ALTIN FİYATLARI

Gram Altın: 978 TL
Çeyrek Altın: 1644 TL
Cumhuriyet Altın: 6550 TL 

GÜMÜŞTE TALEP AZALIYOR

Paladyum yüzde 2 kıymet kaybederken, gümüş yüzde 3,8 ve platin yüzde 2,9 kıymet kazandı. Analistler, gümüşün; yelpazesi genişlemeye devam eden endüstriyel bir metal olduğunu ve gümüşe talebin arttığını söyledi.

Bakır yüzde 1.3, kurşun yüzde 0.9, alüminyum yüzden 2.1 ve çinko yüzde 4.7 azalış kaydetti.

PETROL VE GAZ DÜŞTÜ

Geçen hafta Brent petrol yüzde 1.2, New York Ticaret Borsası’nda süreç gören doğal gaz da yüzde 2,9 paha kaybetti.

Brent petrol fiyatlarındaki düşüşte, global petrol talebine ait tasalar tesirli olurken, Çin’de Covid-19 tedbirlerinin sıkılaştırılması, ABD ile Avrupa’da faiz artırımlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı telaşları fiyatları aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü de talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatlardaki gerilemeyi destekledi.

TARIM EMTİALARINDA DA DÜŞÜŞLER ÖNE ÇIKTI

Geçen hafta tarım emtialarında da düşüşler öne çıktı.

Chicago Ticaret Borsası’nda süreç gören buğday yüzde 1,1 ve mısır yüzde 0,8 azalış kaydederken, pirinç yüzde 1,4 ve soya fasulyesi yüzde 2,6 arttı.

Dünya buğday üretim varsayımlarının evvelki aya nazaran artış göstermesi, buğday fiyatlarında paha kaybına, ABD’nin üretim varsayımlarını düşürmesi de soya fasulyesi fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Geçen hafta pamuk yüzde 5,3 ve kahve yüzde 5,9 bedel kaybederken, şeker yüzde 0,3 arttı. Kakao ise yatay seyretti.

Faiz artırımı beklentileri ve ekonomik büyümeye yönelik telaşlar, pamuk fiyatlarında bedel kaybına neden oldu.

Küresel büyümenin yavaşlaması nedeniyle kahve talebine yönelik telaşlar kahve fiyatlarını olumsuz etkilerken, Brezilya’daki kurak hava ve şeker üretiminin evvelki yıla nazaran azalması da şeker fiyatlarında yükselişi beraberinde getirdi.

Analistler, bu hafta açıklanacak Fed, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası faiz kararlarının varlık fiyatları üzerinde tesirli olabileceğini söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*