AB Türkiye dahil 17 ülkeyi önderler seviyesinde toplantıya davet edecek

Üst seviye bir AB yetkilisinin verdiği bilgiye nazaran, 6-7 Ekim’de AB Devir Lideri Çekya’nın mesken sahipliğinde Prag’da düzenlenecek gayriresmi nitelikli AB Başkanlar Doruğu öncesinde “Avrupa Siyasi Topluluğu” toplantısı planlanıyor.

Toplantıya 27 AB üyesinin yanı sıra Türkiye, Batı Balkan ülkeleri Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Kosova ve Bosna Hersek’in yanı sıra Norveç, Liechtenstein, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Ermenistan ve Azerbaycan, başkan düzeyinde davet edilecek.

Toplantıda görüşülecek ana mevzular Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı, güç krizi ve ekonomik durum olacak.

Daha evvel Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurulmasını önerdiği Avrupa Siyasi Topluluğunun birinci toplantısı Prag’daki AB Tepesi marjında 6 Ekim öğlenden sonra ve akşam düzenlenecek. Çabucak sonraki gün de AB başkanları kendi tepe toplantılarında bir ortaya gelecek.

6 Ekim’deki Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısı açılış oturumuyla başlayacak ve yuvarlak masa toplantılarıyla devam edecek.

Toplantılarda güvenlik, istikrar, güç, iklim, ulaştırma, iktisat üzere başlıklarda birçok husus ele alınacak. Önderlerin ikili görüşmeler yapması beklenen günün sonunda kapanış yemeği verilecek.

Avrupa Siyasi Topluluğu fikri Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından haziran ayında yapılan AB Başkanlar Tepesinde gündeme getirilmişti. AB idaresi, fikrin başkanlardan kabul gördüğünü söylemişti.

Macron, Ukrayna’nın AB üyeliğinin yıllar süreceğini belirterek Ukrayna üzere AB ile birebir kıymetleri paylaşan ülkelerin üye olmak yerine “Avrupa Siyasi Topluluğu” çatısı altında birleşebileceği istikametinde teklif getirmişti.

AB yetkilileri Avrupa Siyasi Topluluğunu, hem AB hem de üçüncü ülkelerin sahipliğinde “kapsayıcı bir süreç” olarak tanımlıyor. Bunun AB genişlemesinin yahut AB siyasetlerinin yerine geçecek bir oluşum olmadığı vurgulanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*