ABD basınından çarpıcı tahlil: Erdoğan’ın U dönüşü ekonomik gerekliliklerin bir sonucu

İlişkilerin yıllardır kopma noktasında olduğu Ankara-Riyad çizgisinde yaşanan yakınlaşma, memleketler arası basında da yakından takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nisan ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinden sonra çarşamba günü de Prens Selman Ankara’ya geldi. Erdoğan’ın muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de İstanbul’da öldürülmesinin akabinde sert tenkitler yönelttiği Selman ile görüşmesi ve iki ismin imgeleri milletlerarası kamuoyunda da gündem oldu.

Sözcü’nün aktardığına nazaran, ABD’de devlete bağlı yayın organı Voice of America, Prens Selman’ın Ankara ziyaretiyle ilgili dikkat çeken bir yazı yayınladı. Yazıda, görüşmede verilen olumlu iletilere ve Ankara-Riyad sınırındaki yakınlaşmaya karşın iki ülke ortasında güvensizliğin devam ettiği tabir edildi.

‘ERDOĞAN’IN PARAYA MUHTAÇLIĞI VAR’

Dorian Jones imzalı yazıda, Erdoğan ve Selman ortasında yıllardır süren tansiyonun akabinde Türk yetkililerin Suudi prensin ziyaretini “ilişkilerde yeni bir dönem” olarak sunduğu belirtildi. Yazıda, ünlü ekonomist Timothy Ash’in “Erdoğan’ın diplomatik U dönüşü ekonomik gerekliliklerin bir sonucu” değerlendirmesine de yer verildi.

Türkiye’de gelecek yıl düzenlenecek seçimlere dikkat çeken Ash, “Türkiye’deki makroekonomik durum hayli güçlü. TL’de bedel kaybı sürüyor, bu nedenle Erdoğan’ın nitekim de paraya muhtaçlığı var. Seçim öncesinde biraz istikrar sağlamak için dövize muhtaçlık duyuyor” dedi.

‘SUUDİ ARABİSTAN, İRAN’A KARŞI TÜRKİYE’YE GEREKSİNİM DUYUYOR’

Öte yandan Voice of America’ya konuşan uzmanlar, Türkiye ve Suudi Arabistan ortasında son devirde dikkat çeken yakınlaşmaya karşın ikili bağlarda karşılıklı güvensizliğin ve kuşkuların sürdüğünü tabir etti. Uzmanlara nazaran, Ankara-Riyad sınırındaki yakınlaşmanın bir nedeni de İran’la ilgili kaygıların yanı sıra güvenlik ve savunma hususları.

Londra merkezli Energy Club’un lideri Mehmet Öğütçü, “Suudiler, İran’a karşı Türkiye’ye gereksinim duyuyor. ABD’nin önceliğinin Çin’i denetim etmek olduğunu biliyorlar. Bu nedenle Türkiye göz arkası edemeyecekleri bir ülke. Ancak bu karşılıklı bir alışveriş. Bu nedenle iktisat, siyaset ve güvenlik alanındaki çıkarlar da sürece dahil” diye konuştu.

Yazıda, Prens Selman’ın seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ekonomik takviye olmakta isteksiz olabileceği de tabir edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*