ABD’li general: Birinci başta Çin’in komuta merkezlerini gaye alacağız

Washington merkezli Hudson Enstitüsünde konuşan Deniz Piyadeleri Kumandanı Orgeneral David Berger, ABD Deniz Piyadelerinin yeni savaş doktrini ve kuvvet dizaynı üzerine değerlendirmede bulundu.

UKRAYNA SAVAŞI, LOJİSTİĞİN DEĞERİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Lojistik konusunun artık istihbarat kadar kritik olduğuna dikkati çeken Berger, operasyon planlamalarında lojistiğin de birinci ele alınan bahis haline geldiğini lisana getirdi.

Berger, lojistiğin yanı sıra savaş alanına dair bilginin de son derece kritik olduğunu Rusya-Ukrayna savaşında çok net gördüklerini kaydetti.

“ÇİN’LE SAVAŞIRSAK BİRİNCİ MAKSAT KOMUTA DENETİM VE LOJİSTİK”

Çin üzere bir ülke ile karşı karşıya geldiklerinde ABD kuvvetlerinin dayanmasını sağlamak için yapılacaklarının ne olduğunu ait soruya cevap veren Berger, “İlk başta yumuşak noktaları amaç alacağız. Bu da iddia edeceğiniz üzere hem lojistik ögeler hem de komuta denetim düzeneği.” dedi.

“ÇİN DE BİREBİR ŞEYİ PLANLIYORDUR”

ABD’li kumandan, ayrıyeten son 20 yılda Çin’in de Amerikan ordusunun komuta denetim sistemini nasıl zayıflatacağı üzerine çalıştığını zira ABD ordusunun operasyonlarda komuta denetime çok ehemmiyet verdiğini bildiğini söyledi.

Berger, “Bir çatışma olursa onlar da bizim komuta denetim düzeneğimizi maksat alacaktır.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*