Bilim insanları, tat alabilen robot geliştirdi

Son yıllarda yapay zeka teknolojilerinin epeyce gelişmesiyle, artık birçok farklı maksat için kullanılabilen robotlar karşımıza çıkmaya başladı.

Cambridge Üniversitesi mühendislerinden oluşan bir takım, yemek yaparken tat alabilen robot geliştirdi.

Araştırma grubu, Cambridge’deki laboratuvarda bir tabak çırpılmış yumurta ve domatesin tuzlu ya da tuzsuz olduğunu algılayabilecek robotik bir sensör tasarladı.

Tat haritasını çıkarıyor

Robotik kolun ucundaki küçük bir alet, robotun bilgisayarı tarafından kapsamlı bir tat haritası oluşturulana kadar farklı yerlerde tekrar tekrar yiyecekten örnekler alıyor.

Ayrıyeten robot şef, yemeğin hazırlık sırasında daha fazla baharata gereksinimi olup olmadığına da karar veriyor.

Takım, robotların insan çiğneme ve tatma süreçlerini taklit ederek, sonunda bireylerin zevk alacağı yiyecekler üretebileceğini ve yemeklerin ferdi zevklere nazaran ayarlanabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, robot şefin neyin lezzetli ya da makus olduğunu öğrenmesine sağlayarak daha yeterli yemek hazırlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Dr Arsen Abdulali, “Bir robot, başka aşçılar üzere yemek yapmayı öğrendiğinde, ne kadar düzgün yaptığına dair göstergelere gereksinim duyar. Deneyimizde robot, çiğnedikçe yiyeceklerdeki farkı görebiliyor, bu da tat alma yeteneğini geliştiriyor.” tabirlerini kullandı.

Üniversitenin mühendislik kısmından Grzegorz Sochacki ise “Robotlar yemek hazırlamanın muhakkak istikametleri için kullanılacaksa, pişirdiklerini tadabilmeleri değerlidir.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*