Bitcoin İçin Korkutan Düzeltme Uyarısı: Tarih de Verildi!

Bitcoin fiyatı düşüyor ve son 48 saat içinde hala yerel zirvelerden yeni çıkmışken, kripto piyasası duyarlılığı anında başka bir büyük düzeltmeye ikna oldu.  Ancak zamana dayalı bir teknik analiz teorisine göre, kripto piyasasının bir süre daha düzeltme yapması gerekmeyebilir. İşte detaylar…

Bitcoin boğaları için zaman geldi mi?

Basit bir yüzde 10’luk geri çekilmeden birkaç gün sonra, Twitter’daki kripto para piyasası ayı piyasasının geri döndüğünü ve yeni diplerin garanti olduğunu ilan ediyor. Ancak analist Tony “The Bull”a göre Hurst Döngü Teorisi’ne göre zaman Bitcoin boğalarının lehine işliyor.  Amerikalı mühendis JM Hurst bu teoriyi 1970’lerde yarattı ve teori sekiz temel ilkeden oluşuyor. Bu ilkeler arasında Ortaklık, Döngüsellik, Toplama, Harmoniklik, Eşzamanlılık, Orantılılık, Nominalite ve Varyasyon yer almakta.

Teori özünde, çukurdan çukura ölçülen zaman mesafesinin tekrar eden bir ritmini arar. Aşağıdaki grafikte, geçmişteki yüzde 50 veya daha fazla düzeltmenin döngüsel bir model izlediğini görebiliriz. Tekrar eden zaman döngüleri, bir sonraki büyük çukurun en erken Ocak 2024’e kadar olmayacağını göstermektedir.  Büyük çukurların her biri 2017’deki son büyük düzeltmeye kadar uzanıyor. Bir sonraki büyük çukur 2018 ayı piyasasının dip noktasıydı ve bunu 2020’deki COVID çöküşü izledi. 2021 yazı bize başka bir dip verdi ve geçtiğimiz Kasım 2022’de bir tane daha geldi. Peki bu uzun vadeli bir dip miydi?

Uzun vadeli BTC dipleri birleşiyor

Analiste göre daha kısa vadeli döngüler yakın vadede büyük bir düşüş hareketi olmayacağını göstermekle kalmıyor, daha büyük zaman döngüleri de benzer bir şey söylüyor. Harmoniklik İlkesine göre, daha büyük zaman döngüleri yarıya ve üçe bölünebilir.  1/3 harmonik olarak ölçülen daha küçük zaman döngüsü, Bitcoin fiyatını son birkaç büyük ayı piyasası diplerine kadar geri götürür. Önemli bir toplamaya sahip bu büyük döngüsel çukurlardan bir diğerinin 2026 ortasına kadar gerçekleşmesi beklenmiyor.

Hurst Döngü Teorisi bir miktar öznellik gerektirmekte, bu nedenle yukarıdakilerin tamamen doğru olup olmadığını veya mevcut döngüsel yapının değişmeye başlayıp başlamadığını veya daha fazla Varyasyon içerip içermediğini söylemek mümkün değildir. Ancak analiste göre, çizimler doğruysa, birkaç ay daha büyük bir düzeltme zamanı gelmeyecektir. Kriptokoin.com verilerine göre yazım sırasında Bitcoin’in değeri son 24 saatte yüzde 0.8’lik bir düşüş ile 27.424 dolardan el değiştiryor. Kripto para birimi, geçtiğimiz hafta 30.000 doların üzerine çıkmasının ardından gerileme yaşadı. Bu nedenle yedi günlük fiyat değişimi yüzde 9.5’lik düşüş yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir