BM: Suriye’deki depremzedelere destek konusunda başarısızlığa tanık olduk

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Suriye’deki iç savaşın 12’inci yıldönümü öncesinde bir rapor yayınlayarak ülkede son 6 ayda yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerine ilişkin saptama ve değerlendirmelerini paylaştı. 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen depremler öncesinde hazırlanan raporda, Suriye’de sivillere karşı işlenen ihlal ve suiistimallerin bir özeti sunuldu.

AA’nın haberine göre, depremlerden sonra ülkedeki durumu değerlendiren BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, “Acıların ortasında pek çok kahramanlık eylemi yaşanmasına rağmen rejimin ve BM de dahil olmak üzere uluslararası toplumun, en acil durumdaki Suriyelilere hayat kurtaran desteği hızla yönlendirme konusunda toptan başarısızlığına tanık olduk” ifadelerini kullandı.

‘HATALAR, ULUSLARARASI TOPLUMU VE BM’Yİ ZAN ALTINDA BIRAKTI’

OHCHR’nin raporunda ‘Suriye’deki çatışmanın taraflarının yaygın insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği’ ifade edilerek, ‘tarafların, Türkiye merkezli depremler sırasında da sivilleri koruma konusunda başarısız kaldığı’ kaydedildi.

Raporda, deprem sonrası kuzeybatı Suriye’ye acil ve hayat kurtarıcı yardımların ulaşmasının engellenmesinin de başarısızlıklara eklendiği belirtilerek, “Bu hatalar üstü kapalı biçimde hükümet ve çatışmanın diğer taraflarını, aynı zamanda uluslararası toplum ile BM’yi zan altında bıraktı. Çatışmaların derhal durdurulması konusunda bir anlaşmayı temin etmede başarısız oldular. Depremden sonraki hayati ilk haftada, kurtarma ekipleri ve ekipmanı dahil herhangi uygun yoldan hayat kurtarıcı yardıma izin vermeyi ve kolaylaştırmayı başaramadı” değerlendirmesinde bulunuldu.

‘ARTIK TAMAMEN SAYGI DUYULAN BİR ATEŞKESE İHTİYAÇ VAR’

Raporda görüşlerine yer verilen Paulo Pinheiro, “Acıların ortasında pek çok kahramanlık eylemi yaşanmasına rağmen rejimin ve BM de dahil olmak üzere uluslararası toplumun, en acil durumdaki Suriyelilere hayat kurtaran desteği hızla yönlendirme konusunda toptan başarısızlığına tanık olduk” ifadelerini kullandı.

‘Suriye halkının, yardım çalışanları da dahil olmak üzere, sivillerin güvende olması için artık tamamen saygı duyulan kapsamlı bir ateşkese ihtiyacı olduğunun’ altını çizen Pinheiro, ‘çatışmanın taraflarının gaddarlığı nedeniyle, depremlerin harap ettiği bölgelerde bile yeni saldırıları araştırdıklarını’ kaydetti. Pinheiro, bu araştırmaların arasında İsrail’in, geçen hafta insani yardım kanalı olan Halep Uluslararası Havalimanı’na düzenlediği saldırının da yer aldığını belirtti.

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin sonrasında ‘Suriye rejiminin hayat kurtaran sınır ötesi insani yardım erişimine izin vermesinin bir hafta aldığına’ değinilen raporda, ‘rejimin ve muhalif Suriye Milli Ordusu’nun (SMO), depremlerden etkilenen topluluklara sınır ötesi yardımı engellediği ve Suriye’nin kuzeybatısındaki Heyet Tahrir el-Şam’ın da (HTŞ) Şam’dan sınır ötesi yardımı reddettiği’ yer aldı.

Komisyonun, Suriye ile ilgili raporunu 21 Mart’ta Cenevre’de devam eden BM İnsan Hakları Konseyi’nin 52’nci Oturumu’nda sunacağı ifade edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir