Bu Tekniklerle Halı Temizlemenin Ucuz Ve Tesirli Yolunu Öğreneceksiniz

Birçok insanın oturma odasında büyük bir kilim vardır. Rastgele bir odanın içini süsler, fakat birebir vakitte çok fazla toz ve kiri de yakalar. Bilhassa evcil hayvan sahiplerinin halılarının bakımı için çok vakit harcaması gerekir. Halınızı ayda bir defa temizlemenin tesirli bir yolunu arıyorsanız, bu ipucunu denemelisiniz!

Bu ipucu sayesinde kilimler tozsuz ve gıcırtılı pak olacak! Bu, günlük yahut haftalık uygulamanız gereken bir ipucu değil, zira ayda bir, hatta dönemde bir kere kâfi. Çok fazla iş gerektirmez ve tıpkı vakitte halınızı buğulamaktan çok daha ucuz bir tahlildir. Tek gereksiniminiz olan emniyetli elektrikli süpürgeniz.AŞAMA 1

Başlamak için, halınızı olağanda yaptığınız üzere süpürürsünüz. Bununla birlikte, sırf üst kısmı süpürerek, daha derine gömülü olan kirleri değil, sırf yüzeydeki tozu ve kiri temizlersiniz. Bu yüzden üstünü süpürdükten sonra halıyı zıt çevirmeli ve tekrar süpürmelisiniz. Yalnızca halının alt kısmındaki kiri emmekle kalmıyor, tıpkı vakitte halının ön tarafından ulaşılması güç olan kiri ve tozu da bir formda itiyorsunuz. Üst kaldır, göreceksin.

ADIM 2

Tüm kirlerin halıya geri dönmesini önlemek için halının yarısını katlayarak öbür yarısına oturması gerekir. Akabinde, yerdeki tüm kir ve tozu süpürün. Süreci başka tarafta tekrarlayın.

AŞAMA 3

Şimdi, halının üstünü bir defa daha süpürmeniz ve akabinde tekrar çevirmeniz gerekiyor. Halıyı aksi çevirdiğinizde daha fazla kir düşerse, halının şimdi pak olmadığını bilirsiniz. Artık hiçbir kir dışarı itilmeyinceye kadar devam edin. Kabul, biraz titiz bir süreç, lakin muhakkak buna değer!HALI PARLATICI: MISIR NİŞASTASI

Gün içerisinde halı üzerinde ister istemez yağ ve lekeler oluşabilir. Çocuklu bir konutta kaçınılmaz olan boya lekeleri de buna eklenir ve durum zorlaşır. Kuvvetli yağı ve lekeyi çözen mısır nişastasını kesinlikle pratik halı temizleme metotlarınıza ekleyin. Gerektiği kadar mısır nişastasını lekeli yerlere serpin ve 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sirke ile hazırlanmış su ile halılarınızı silin. Farkı görmek için hem ucuz hem de karşı asla ziyanı olmayan bu metodu deneyin.

KARBONAT MUCİZESİ

Halınızı temizlemek için halınızın üstüne her yere eşit gelecek biçimde karbonat dökün ve bir gece halınızı öylece bırakın. Sonraki gün halınızı tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün.

ARAP SABUNU MUCİZESİ

Halının yüzeyi süpürüldükten sonra üzerinde toz, kıl üzere şeylerin olmadığına emin olun. Halı temizlemek için arap sabunu eskilerden beri en tesirli metottur. Arap sabununu ılık bir su içinde kolaylıkla eritebilirsiniz. Sonrasında halıya uygun bir bez yahut lifi sabunlu suyun içine batırın ve sıkın. Yarı ıslak halde halınızı silin ve her ilerlediğiniz alan için bu süreci tekrarlayın. Akabinde duru su ile tekrar silebilirsiniz. En son süreç olarak da nemini alın ve kurumaya bırakın. Arap sabunu, konutta halı temizleme formüllerinde sıkça kullanılır, ekonomiktir ve paklık yaptığınızı bariz halde hissedersiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*