CHP’li emekli büyükelçi Yalım Eralp’den skandal çıkış: Adalar Yunanistan’ındır

Türkiye’nin kendisi için Ege’de bir tehdit ögesi olduğunu öne süren Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarının aksi istikametindeki kararlarına karşın Doğu Ege adalarını silahlandırma siyasetini devam ettiriyor.

Yunan politikler, Türkiye’nin Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılması statüsünün korunmasına yönelik talebine provokasyonla karşılık vermeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ı gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ederek net bir lisanla uyardı. Erdoğan açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye davet ediyorum, latife yapmıyorum, önemli konuşuyorum. Yunanistan’ı tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden, telaffuzlardan ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda tekrar ikaz ediyoruz. Kendine gel”

Erdoğan’ın bu açıklamaları memleketler arası kamuoyunda büyük yankı uyandırırken CHP’li emekli büyükelçi Yalım Eralp’den skandal bir çıkış geldi.

CHP’Lİ EMEKLİ BÜYÜKELÇİ: ADALAR YUNANİSTAN’IN

CHP rozeti Kemal Kılıçdaroğlu tarafından takılan Eralp, Adaların Yunanistan’a ilişkin olduğunu öne sürdü. İşte emekli büyükelçi Yalım Eralp’in Yunanistan’ı sevindirecek açıklamaları:

Çok savlar var Adaların egemenliği kurallı verildi halinde. Bu türlü bir şey yok. 3 binin dışındaki adalar Yunanistan’ındır. Türkiye bunu yıllarca kabul etti. Bunu tehlikeye sokmak diplomaside Türkiye’yi ‘mütecaviz devlet’ durumuna düşürür. Zira efendim diyoruz ki o adayı saymadı Lozan da bu adayı saymadı. Yanlış hatırlamıyorsam Akdeniz’de 2900 küsür ada ve adacık var. Artık bir muahedenin bütün bu adaların listesini sayması kelam konusu değil. Lozan 3 binin dışındaki adaları beğenelim beğenmeyelim Yunanistan’a vermiştir.”

Yunan basını, Eralp’in bu sözlerini manşetlerine taşıyarak “Eski Türk büyükelçi de Yunanistan’a hak veriyor” şeklinde başlıklar attı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*