CHP’li Torun: Erdoğan, prestijini kaybetti, belediyelere saldırıyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’li belediyeleri gaye alan açıklamalarına karşılık verdi. Torun, “Erdoğan, prestijini kaybetti, belediyelere saldırıyor” dedi.

CHP  Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Torun, Erdoğan’ın, dün, İran dönüşü uçakta yaptığı açıklamalara ait olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Erdoğan, İran dönüşünde tekrar vatandaşın meselelerini bırakıp belediyelerimize saldırmış. Biz doğruyu anlatmaktan yorulduk, Erdoğan palavrası tekrar etmekten yorulmamış. Belediyelerimize yönelik iftiralarını bozuk plak üzere tekrar eden Erdoğan’ın bu kelamlarını de karşılıksız bırakacak değiliz. Belediyelerden bihaber olduğu her konuşmasından anlaşılan Erdoğan, bu defa de 14 büyükşehir belediyemiz olduğunu söyleyerek, büyükşehir sayımıza 3 daha eklemiş. Eksik olmasın.  Lakin birinci seçimde tüm büyükşehirlere talip olduğumuzu da unutmasın.

“GÖZÜ PARADA OLANIN HİZMET KAYGISI OLMAZ”

Daha hangi belediyenin kimde olduğunu bile bilmeyen Erdoğan’ın yaptığımız hizmetleri anlamasını aslında beklemiyoruz.  Bilmeden konuşuyorsa cahilliğine veririz lakin bilerek yapıyorsa bunun ismi kirli siyasettir. ‘CHP’li belediyelerin çeşme musluğu değiştirmekten öteki özelliği var mı?’ diyen Erdoğan şunu bilmelidir: Gözü parada olanın hizmetle kaygısı olmaz. Belediyeciliği, vatandaşın vergisini cebe indirmek sanan, bir yeşil alan gördüğünde inşaat hayali kuran bir zihniyet, belediyelerimizin hizmetlerini esasen anlamaz.

“TEMEL ATMAMA TÖRENİ” YANITI

İstanbul Büyükşehir Belediyemizin ‘temel atmama’ merasimini lisanına dolayan Erdoğan’a şunu söylüyoruz: Bizim belediyemiz, İstanbul’un muhtaçlığı olmadığı belirlenen Silahtarağa’daki arıtma tesisine milyarlarca lira harcamayı reddetmiş, halkın parasını çarçur etmemiştir. Bizim belediyelerimiz bir yatırım yaparken birilerinin cebini değil, milletin çıkarını düşünür. Farkımız budur.

Erdoğan, Sancaktepe’de 2017’de açılıp atıl bırakılan bir tünelin doldurulmasını da eleştirip, ‘vatandaşı metrodan yoksun bıraktığımızı’ söylemiş. Metro projelerine, finansmanlarına onay vermeyen sensin, dönüp eleştiren yeniden sensin. İşte bunun ismi kirli siyasettir. O atıl bıraktığınız tünel de muhtemel bir sarsıntıda vatandaşı korumak için süreksiz olarak doldurulmuştur. Lakin bu kadar insafsızlık da lakin bu iktidara yakışır.

“HAKARET EDECEĞİNE TEŞEKKÜR ET”

İstanbul’da şu anda 10 başka metro sınırı inşası devam ediyor. Dünyada birebir anda en fazla metro çalışmasının yapıldığı kent İstanbul’dur. Üstelik bu sınırlarda o denli geçiş garantisi de olmayacak, vatandaşa ucuz ulaşım imkânı sunulacak. Geçiş garantisi olmayan ulaşım sınırını yatırım saymayan Erdoğan, hakaret edeceğine belediyemize teşekkür etmelidir.

“İZMİR’DE AYIBINIZI TEMİZLEYİN”

Erdoğan İzmir Büyükşehir Belediyemizi de iftiralarla eleştirmiş. Belediyemiz kısıtlı imkânlarla İzmir’e tarihinin en büyük yatırımlarını yapıyor. Pekala siz iktidar olarak ne yaptınız?  2021’de 133 milyar lira vergi ödeyen İzmir’e 3,5 milyar liralık yatırım yaptınız. Türkiye’de en fazla vergi veren vilayetlerden olan İzmir’i devlet yatırımlarında son sıralara itmenin ve bununla övünmenin ayıbı size kâfi. Siz evvel bu ayıbı temizleyin.

“ERDOĞAN ÇAY ATARKEN, BELEDİYELERİMİZ ÇABA EDİYORDU”

Erdoğan Muğla’daki orman yangınları üzerinden de, ‘itfaiyeleriniz nerede, yok’ diyerek iftiralar savunmuş. Kanunen Tarım ve Orman Bakanlığı’nda olan bir sorumluluğu belediyelerimize atacak kadar aciz hale gelmek iktidarın çaresizliğinin, beceriksizliğinin ispatıdır. Kaldı ki bizim belediyelerimiz binlerce araç ve çalışanla her türlü dayanağı sunmuştur. Yetmemiş ülkenin dört bir yanındaki belediyelerimiz yardıma koşmuştur.

Geçen yıl Erdoğan otobüs üzerinde millete çay atarken bizim belediye çalışanımız alevlerin içinde gayret etmiştir. Fakat Erdoğan hala işçinin alın terine saygısızlık yapmaya devam ediyor. Bunun ismi vicdansızlıktır.

“BELEDİYELERLE REKABET EDİYOR”

Milletimize soruyoruz: Bir iktidar, belediyelerle rekabet eder mi? Bu lakin aciz iktidarların yapacağı iştir ve Erdoğan da gitmekte olan aciz bir iktidarın başındadır. Bunlar yoksullukla, yolsuzlukla değil, belediyelerimizle uğraş ediyorlar. Lakin Erdoğan’a söylüyoruz: Kaybettiğin prestiji, belediyelerimize saldırarak kazanamayacaksın.

“O BÖLÜM ARTIK KAPANDI, SON ÇIRPINIŞLARINIZ”

Siz, İstanbul’a ihanet etmekle, bir dinozor parkına 801 milyon dolar harcamakla, belediyelerin musluğunu yandaşlara bağlamakla övünen bir iktidarsınız. Fakat o periyot artık kapandı. Her türlü baskınıza karşın belediyelerimizi engelleyemediğiniz için artık çırpınıyorsunuz. Lakin bu son çırpınışlarınız. Belediye idarelerinden gittiğiniz üzere, birinci seçimde, Türkiye siyasetinden de silineceksiniz. Yoksuzluklarınızla, israfınızla, kirli siyasetinizle birlikte gideceksiniz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*