CIA Lideri’nden Erdoğan için ‘hokkabaz’ benzetmesi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Lideri William Burns, Colorado’da düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda, Ukrayna Savaşı’nın gidişatına ve ABD dış siyasetine dair değerlendirmelerde bulundu.

Mitchell, 19 Temmuz’da Tahran’da yapılan Astana Formatında 7. Üçlü Tepe Toplantısı’yla kelama başladı.

Putin’in İran dini önderiyle görüşmesinde Hamaney’in “Eğer siz atak yapmasaydınız, karşı taraf (NATO) savaşı başlatacaktı” kelamlarını hatırlatan Mitchell, “Düşmanlarımızın bu yeni ve daha güçlü ittifakı ne cins manalar taşıyor?” sorusunu yöneltti. CIA Lideri Burns, ağır biçimde yaptırıma uğrayan iki ülke olarak Rusya ve İran’ın birbirine muhtaçlık duyduğunu, yaptırımları aşmak için birlikte çalıştığını lakin bunun birbirlerine güvendikleri manasına gelmediğini söyledi. Burns bunu güç piyasasında rakip olmalarına ve birbirinden farklı düşen birtakım tarihi ihtiraslara sahip olmalarına bağladı.

Aydınlık gazetesinden Işıkgün Akfırat’ın haberine nazaran Mitchell, dorukla ilgili ikinci olarak “NATO üyesi Türkiye’nin Tahran’daki harikulâde tepeye katılması hakkında ne kadar endişelenmeliyiz?” diye sordu. Burns bu soruya, “Türkiye ve Erdoğan, hokkabazlıkta epey yeterliler, ustalar. Çok sayıda görünüşte çelişkili bağlantıyı bir ortada götürüyorlar” kelamlarıyla cevap verdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*