Çin’de, otobüs kazasında koronavirüs karantinasına götürülen 27 yolcu öldü

Çin’in Guicou eyaletinde yaşanan kazada 47 kişiyi taşıyan otobüs otoyolda devrildi.

Kazada 27 kişi ömrünü yitirirken, 20 kişi de yaralandı. Polis, kazanın akabinde yaptığı açıklamada kazanın sebebine ve yolcuların kimliğine dair ayrıntılara yer vermedi.

Otobüsün, koronavirüs salgını nedeniyle karantinaya alınan bireyleri taşıdığı öğrenildi. Haberi, eyaletin resmi yayın organı olan Guicou Günlüğü gazetesi bildirdi.

Yolcuların tulum ve siperlik giydikleri görüldü

AA’nın haberine nazaran; kazanın çabucak akabinde internette ve toplumsal medyadaki paylaşımlarda, otobüstekilerin, yaşadıkları bölgede koronavirüs olayları tespit edildiği için toplu olarak karantinaya alınan ve izolasyon için diğer kente sevk edilen vatandaşlar olduğuna dair argümanlar ortaya atıldı.

İnternette dolaşan fotoğraflarda, kaza öncesinde şoförün ve otobüsteki yolcuların hami hazmat tulumları, göz siperlikleri ve eldivenler giydiği görüldü.

“Koronavirüs öldürmedi, karantina yolunda öldüler”

Sosyal paylaşım sitesi Weibo’daki kullanıcılar, kazaya ait paylaşımlarında, koronavirüse karşı uygulanan çok sıkı önlemlerin ve kısıtlamaların yol açtığı sonuçlara dair tenkitlerini lisana getirdi.

Bir kullanıcı, yaptığı paylaşımda, “Hükümet halka ne söyleyecek? Bu insanları Kovid öldürmedi, karantina yolunda öldüler.” ifadelerini kullandı.

“Bilim dışı Kovid denetim önlemlerinin sebep olduğu en büyük trajedi”

Diğer bir kullanıcı, “Bu, bilim dışı Kovid denetim önlemlerinin sebep olduğu en büyük trajedi.” yorumunu yaptı.

Paylaşımlar çok geçmeden resmi makamlar tarafından sansürlendi. Guicou Komünist Parti Sekreteri Şen Yiçin ve Vali Li Bingcun, olayla ilgi soruşturma için bir heyeti görevlendirirken, sorumluların cezalandırılması talimatını verdi.

7 bin 396 kişinin kent dışındaki merkezlere gönderildi

Ulusal Sıhhat Kurulu datalarına nazaran, eyalette salgınının başından bu yana virüs nedeniyle sırf 2 kişi hayatını kaybetti.

Çin, koronavirüse karşı, olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaş zincirini kesmeyi hedefleyen sıfır hadise stratejisini uyguluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*