Çin’den komünist partiler toplantısında sosyalizm iletisi: Marksizm 21. yüzyılda yine canlandı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başşehri Pekin’de Çin Komünist Partisi dahil 70’ten fazla ülkeden 100’ü aşkın Marksist ve solcu parti ve örgütün 300’den fazla temsilcisinin görüntü irtibatıyla katıldığı Dünya Marksist Siyasi Partiler Forumu düzenlendi.

Çin Devlet Lideri ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komite Genel Sekreteri Şi Cinping, forumun açılışı için bir kutlama bildirisi yayımladı.

Mesajında Marksizm’in 21. yüzyılda yükselişte olduğunu argüman eden Çin önderi, ‘Marksizm’in fakat her ülkenin kendine mahsus şartlarına uyarlandığında bir ülkede kök salabileceği ve çağa ayak uydurduğunda canlılıkla dolabileceği’ görüşünü savundu.

‘Marksizm’i çağa uyarlama’ vurgusu

Sputnik Türkçe’nin haberine nazaran Çin’in kendine has şartları ve Çin’in incelikli gelenekse kültürüyle bütünleştirdiğini, böylelikle Marksizmi Çin bağlamına ve periyoda uyarladığını ve Çin özelliklerine sahip sosyalizm yolunda şaşmaz kararlılıkla ilerlediğini’ anlatan Şi, şunları söyledi:

“Bir yüzyılda görülmeyen derin değişiklikler dünya çapında süratle evriliyor ve insanlık tekrar tarihin bir dönüm noktasında duruyor” vurgusunu yapan Çin önderi, “Marksizmi ulusal şartlara ve çağa daha uygun hale getirerek insanlığın önündeki yolu gerçeğin ışığıyla aydınlatmak Marksist siyasi partilerin ortak sorumluluğudur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*