Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisi kullanılacak

FIFA, 2022 Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisinin kullanılacağını duyurdu.

Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde FIFA, turnuvada kullanılacak yeni sistemi duyurdu.

FIFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 21 Kasım’da başlayacak Dünya Kupası’nda yarı otomatik ofsayt teknolojisinin turnuva boyunca kullanılacağı belirtildi. Açıklamada, yarı otomatik ofsayt sistemine ait bilgiler de paylaşıldı. Sistem, saniyede 50 kare ile oyuncuları tüm uzuvlarıyla anlık olarak takip ediyor. Stadyumlara yerleştirilecek 12 kamerayla futbolculardan alınacak datalar ve topun hareketlerinin sisteme aktarılacağı söz edildi.

TOPUN İÇİNDE SENSÖR OLACAK

Dünya Kupası’nın resmi maç topunun içine yerleştirilecek sensör sayesinde, VAR odasına saniyede 500 sefer top verisi gönderilecek ve vuruş noktasının hassas bir halde tespit edilmesi sağlanacak. Yeni teknoloji, uzuv ve top izleme bilgilerini birleştirerek, o anda ofsayt durumunda olan bir atak oyuncusu tarafından top her alındığında, VAR odasındaki görevlilere otomatik ofsayt uyarısı sağlıyor.

SANİYELER İÇİNDE OFSAYT KARARI

Saha hakemini bilgilendirmeden evvel, VAR yetkilileri, otomatik olarak seçilen vuruş noktasını ve oyuncuların uzuvlarının hesaplanan durumlarına dayalı olarak otomatik olarak oluşturulan ofsayt çizgisini manuel olarak denetim ederek önerilen kararı onaylayacak. Bu süreç birkaç saniye içinde gerçekleşecek ve ofsayt kararlarının daha süratli ve daha gerçek alınmasını sağlayacak.

“VAR SİSTEMİNİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLACAK”

FIFA Lideri Gianni Infantino Katar’da kullanılmaya başlanacak sistemin VAR sisteminin gelişimi için kıymetli olduğunu lisana getirerek, “FIFA, 2018’de Dünya Kupası’nda VAR sistemini kullanarak büyük ve bahadır bir adım attı. Yarı otomatik ofsayt sistemi, VAR sisteminin tüm dünyadaki gelişimine yardımcı olacak” sözlerini kullandı.

FIFA Hakem Komitesi Lideri Pierluigi Collina ise, “VAR, futbola çok olumlu bir tesir yaptı ve çok sayıda yanlışın önüne geçti. Yarı otomatik ofsayt sisteminin de bunu daha ileriye taşıyacağını inanıyoruz” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*