Elazığ zelzelesinden 24 saat sonra enkazdan çıkarılan Yüsra okullu oldu

Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen zelzelede babasını ve ağabeyini kaybeden, annesi ile enkazdan saatler sonra yaralı çıkarılan Yüsra Yıldız, anaokuluna başladı.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan, 41 kişinin hayatını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki zelzelede, Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan Kalay Apartmanı’nın enkazında babası Hüseyin ve 12 yaşındaki ağabeyi Onur Yıldız’ı yitiren, Jandarma Arama Kurtarma timi tarafından annesi Ayşe Yıldız ile sağ çıkarılan Yüsra, ayak ve bacaklarındaki ezilmeler nedeniyle 7 operasyon geçirdikten sonra sıhhatine kavuştu.

Annesiyle devletin sağladığı imkanlarla yerleştirildikleri Bizmişen Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarında hayatını sürdüren Yüsra, birebir mahalledeki Yeterliliğe Uçanlar Anaokulu’nda eğitim hayatını başladı.

Annesi Ayşe Yıldız ile okula giden 5,5 yaşındaki Yüsra, arkadaşlarıyla oyun oynadı, eğlenceli vakit geçirdi.  Anne Ayşe Yıldız, kızı okula başladığı için heyecanlı ve keyifli olduğunu söyledi.

Kızının alışma süreci yaşayacağını lisana getiren Yıldız, “Kızım okul için çok istekli. Bana daima ‘Okula gidelim’ diyordu. Okulu görmek istiyordu. Kaydını yaptırdım, geldik okula.” dedi.

Kızının okula başlamasının hem kendisine hem de kızına düzgün geleceğini söz eden Yıldız, kızı ile heyecanla okula geldiklerini belirtti.

Yıldız, “Yüsra birinci kere okula gidecek. Birinci gün olmasına karşın kızım çocuklarla çok eğlendi, hoş vakit geçirdi. İnşallah bizim için bundan sonra daha uygun olacak. Her vakit kızımın yanındayım. Elimden geldiğince kızıma destekçiyim. İnşallah kızım için âlâ bir devir olur. Konutta çok sıkılıyordu. Psikolojisi de bozuktu. İnşallah burası ona yeterli gelir. Çabucak arkadaşlar edindi. Güzel vakit geçiriyor. Burada oyun oynaması ve hoş vakit geçirmesi ona moral olur. Kızımdan öteki kimsem yok, ona daima yardımcı olacağım.” sözlerini kullandı.

Okulun konutlarına yakın olduğunu anlatan Yıldız, kızını okula rahat götüreceğini lisana getirdi.

İyiliğe Uçanlar Anaokulu Müdürü Fatih Bozkuş da Elazığ sarsıntısının simgesi olan Yüsra’nın bugün okullarında eğitim öğretime başladığını söyledi.

Okul binasının zelzeleden sonra Güzelliğe Uçanlar Derneği’nce yapıldığını anlatan Bozkuş, “Yüsra’nın bizim öğrencimiz olması bize başka bir memnunluk verdi. Arkadaşlarıyla oryantasyon sürecine başladı. Okulumuz donanım olarak en üst düzeylerde. Okulumuzun tüm imkanlarından en güzel formda faydalanacaktır.” diye konuştu. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*