Ender görülen yeşil arı kuşları araştırılıyor

Iğdır’daki akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda Ağrı Dağı eteklerine göç eden yeşil arı kuşlarının, bölgeyi nasıl kullandığını araştırmak için 6 aydır takip ediyor.

Türkiye’de ender görülen ve kuş bilimi topluluğunun ilgi gösterdiği cinslerden yeşil arı kuşları, Ağrı Dağı’nın Iğdır tarafında kalan eteklerinde yaşıyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi’nde (KUŞMER) vazifeli akademisyenler ile Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı programı öğrencileri, mart ayında hayata geçirilen çalışmayla yeşil arı kuşlarını takip etmeye başladı.

Sahaya çıkan akademisyenler ve öğrenciler, bilimsel ismi merops superciliosus olan kuşun yaşadığı, beslendiği, ürediği ve dinlendiği alanların tespiti için 6 aydır Ağrı Dağı eteklerinde araştırma yapıyor.

Akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda bölgeye göç eden kuşla ilgili gördükleri dataları kayıt altına alıyor.

KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, “Türün olası bulunabileceği alanlara gittik, yuvalama alanlarını izledik, mümkün yayılış göstereceği ya da kullanabileceği etkin yuva alanlarına baktık. Çeşidi hâlâ izliyoruz, burada sıklıkla görülüyor lakin şöyle bir özelliği var. Türkiye’de ender bölgelerde görülüyor lakin çeşidin burada popülasyonunun yeterli durumda olduğunu görüyoruz. Çalışmamızla çeşidin bu bölgede üreyip üremediğini, bu bölgeyi yalnızca göç vakitlerinde mı kullandığını, yalnızca beslenme gayesiyle mı bu alanı kullandığını tespit etmeye çalışacağız” dedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*