Fransa’dan Ukrayna uyarısı: 15-20 yıl sürebilir

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı üyelik müracaatına değinerek, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının 15-20 yıl sürebileceği konusunda uyardı.

Rusya’nın taarruzlarının akabinde Ukrayna, Avrupa Birliği’ne (AB) katılmak için müracaatta bulunmuş ve sürecin hızlandırılmasını talep etmişti.

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının on yıllar sürebileceği konusunda uyararak, “Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna’nın altı ay yahut bir iki yıl içinde AB’ye katılacağını söylüyorsanız, palavra söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 yahut 20 yıl sürecek” dedi.

“UKRAYNALILARA PALAVRA SUNMAK İSTEMİYORUM”

Beaune, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’yı AB’ye daha erken entegre etmeye yardımcı olabilecek daha gevşek bir “Avrupa siyasi topluluğu” oluşturulması teklifini yineleyerek, “Ukraynalılara rastgele bir yanılsama yahut palavra sunmak istemiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Macron’un Avrupa siyasi topluluğu teşebbüsü, haziran ayında yapılacak AB Tepesi’nde ele alınması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.