Gelir adaletsizliğinin çocuklara yansıması: Açlık tehdidiyle karşı karşıyalar

Yüksek enflasyon ve artırımlar nedeniyle geçinmek giderek zorlaşıyor. Artan fakirleşme toplumun düşük gelirli kısmından her yaştan insanı derinden etkilerken, ortaya çıkan fakirleşmenin tahribatı çocuklar üzerinde daha yıkıcı oluyor. Derin Yoksulluk Ağı’ndan Şeyma Duman fakirleşmeye bağlı çocukların yetersiz beslenmesini Cumhuriyet’e kıymetlendirdi.  

‘ACİL MÜDAHALE GEREKİYOR’

Duman, ekonomik kriz, iklim krizi, pandemi ve toplumsal adaletsizliğin giderek artması üzere birçok etkenin yoksulluğu nesiller uzunluğu miras kalan bir hak ihlaline dönüştürdüğüne dikkat çekiyor.  Çocukların bu yoksulluğun mirasçısı olduğunu belirten Duman, ” Türkiye’de çocuk yoksulluğu acil müdahale gerektiriyor. Yalnızca İstanbul’da, derin yoksulluk yaşayan hanelerin yüzde 13’ünde çalışan bir çocuk bulunuyor, yüzde 6’sında meskene tek gelir getiren kişi konuttaki çocuk” dedi.   

‘POTANSİYELLERİNİ GERÇEKLEŞTİREMİYORLAR’

Derin Yoksulluk Ağının takip ettiği hanelerin yüzde 27’sinde meskendeki çocukların okulu bırakma ve çalışmaya başlama riski buluğunu kaydeden Duman, okul çağındaki çocukların ekonomik yetersizlik nedeniyle okula devam etmekte zorlandığını dikkat çekti. Duman konuşmasına şu biçimde devam etti: Derin yoksulluk şartları altında yaşayan ailelerde çocuklar; kağıt, hurda toplayıcılığı, seyyar satıcılık ve dokuma personelliği üzere ağır iş şartları ve uzun çalışma saatlerine sahip alanlarda çalışıyor.  Yoksulluk şartlarında büyüyen çocuklar, yetersiz beslenme nedeniyle fizikî, sosyo-duygusal ve bilişsel gelişim alanlarında potansiyellerini gerçekleştiremiyor.

‘ÇOCUKLAR OKULA AÇ GİDİYOR’

TOKTUT derneği ile birlikte yürüttükleri saha çalışmasını pahalandıran Duman, “Bir mahallede yürüttüğümüz çalışmada gördüğümüz en büyük eksikliklerden birisi buydu. Aileler çocukları okula yollayamadığını söylüyordu. Ayrıyeten meskende kahvaltı yapamıyor, okulda beslenmelerini gerçekleştiremiyorlar. Bazen öğretmenleri dayanak olsa da bu kâfi olmuyor” dedi.  Askıda beslenme kampanyasıyla bir ilkokula 10.100 adet beslenme ulaştırdıklarını kaydeden Duman “Beslenme dayanağını ulaştırdığımız bölgede olağanda bu periyotlarda okul devamlılığı azalıyordu. Beslenme programımız sonucunda okul devamlılığında bir eksilme olmadı” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*