İsrail ordusu için duvarların ardını gösteren yeni bir aygıt geliştirildi

İsrail merkezli Camero-Tech firması tarafından Xaver 1000 isminde üretilen aygıt kalınlık fark etmeksizin duvar ardını kamera olmadan gösterebiliyor. Aygıt birinci defa Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Eurosatury 2022 fuarında görücüye çıktı. Uzmanlar aygıtı duvara uygulanan ve öbür tarafta ne olduğunu gösteren bir cins “sihirli pencere” formunda kıymetlendirdi. 

Camero-Tech , yeni XAVER-1000’in ordular, kolluk kuvvetleri, istihbarat üniteleri ile arama ve kurtarma takımları için “temel bir sistem” olduğunu söyledi. Ayrıyeten aygıtın odalardaki ömrün varlığını, insan sayısını ve  XAVER-1000’e olan uzaklığını, maksat yüksekliğini, tarafını ve bir alanın genel tertibini algılayabildiği belitti.

XAVER-1000, canlı objeleri duvarların gerisinde o kadar yüksek çözünürlükte görüntüleyebiliyor ki, bir kişi uzun bir mühlet hareketsiz kalsa bile, kişinin oturduğunu, ayakta durduğunu yahut yattığını algılayabiliyor. Şirket, rastgele bir beden kesimlerinin da kolaylıkla tespit edilebildiğini söyledi.

Bu yeni aygıt tek bir kullanıcı tarafından 10 inç’lik bir dokunmatik ekran üzerinden çalıştırılıyor. Firma tarafından arayüzün epeyce kolay ve sezgisel olduğu belirtildi.

Cihaz, yapay zeka tabanlı bir canlı amaç izleme algoritmasına dayanıyor. Sensörler aracılığıyla da duvarların ardındaki sabit objeler ve beşerler yakalanabiliyor. Aygıtın bilhassa rehine operasyonlarında İsrail ordusunun elini güçlendirileceği söylendi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*