İstanbul ve Ankara dahil 32 vilayet için sarı kodlu ihtar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve akabinde Afet Uyum Merkezi’nden (AKOM) İstanbul için ihtarlar art geriye geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Varsayım ve Erken İhtar Merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, gece saatlerinden sonra Marmara’nın doğusunda (İstanbul’un Anadolu yakası ve boğaz etrafı, Yalova, Kocaeli, Sakarya) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanakların mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

AKOM’DAN İSTANBUL’DA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK UYARISI

AKOM’un mevcut meteorolojik uydu ve radar dataları doğrultusunda yaptığı değerlendirmelere nazaran, bu gece yarısı prestijiyle ısınan havanın yükselmesi nedeniyle vilayet genelinde yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak geçişleri yaşanması bekleniyor.

Yağışların yarın sabah saatlerine kadar tesirli olacağı kestirim ediliyor.

AKOM, İstanbulluları ani ve tesirli yağışlara karşı dikkatli olmaya ve gerekli önlemleri almaya çağırdı.

İstanbul’da hava sıcaklıkları hafta boyunca 28 ile 30 derece aralığında seyredecek.

YURT GENELİNDE BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yapılan son değerlendirmelere nazaran; kuzey ve iç kısımlarının modüllü, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu, (Tokat, Ordu, Giresun hariç) Karadeniz, Akdeniz’in iç kısımları ve İskenderun Körfezi etraflarının mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor.

Yağışların, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz’in batısı, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve güneyi, Toroslar Mevkii ve Doğu Karadeniz’in iç kesitlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

32 VİLAYET İÇİN SARI KODLU UYARI

MGM’nin internet sitesinden 32 vilayet için sarı kodlu ihtar yapıldı. Vatandaşların meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Sarı kodlu ikaz yapılan vilayetler ise, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Isparta, İstanbul, Kastamon, Kayseri, Kocaeli, Konya, K.Maraş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Trabzon, Zonguldak, Bayburt, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.