İzmir’de eşini pompalı tüfekle vuran kocaya 13 buçuk yıl mahpus

İzmir Karabağlar ilçesinde oturan Ve 2018 yılında evlenen Manolya-Onur Akman çifti, evliliklerinin ikinci ayında askerlik nedeniyle ayrıldı.

Onur Akman’ın askerlik için Diyarbakır’a gitmesinin üzerine Manolya Akman, kayınvalidesi tarafından annesi Dilek Oruç’un meskenine gönderildi.

Manolya Akman anne konutundayken, askere gitmeden evvel eşinin kendisine şiddet uyguladığını belirterek boşanma davası açtı.

Yeniden birlikte yaşamaya ikna etti

‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak erken terhis olan Onur Akman, eşini cep telefonu ile arayarak “Seni çok seviyorum. Yuvamızı kuracağız.” diyerek ikna etti.

İHA’nın haberine nazaran; ikinci defa bir ortaya gelmelerinin üzerinden 1 ayın geçmesi ile Manolya Akman yine şiddet görmeye başladı.

Sol bacağı diz altından kesildi

Onur Akman, 21 Mayıs 2019’da çıkan hengamede bavuldan çıkardığı pompalı tüfekle eşini vurdu. Bacağından yaralanan Akman, ihbarla gelen sıhhat takımlarınca hastaneye kaldırıldı.

Yoğun bakım ünitesinde 10 gün tedavi gören Akman’ın sol bacağı, diz altından kesildi.

Dosya, ağır ceza mahkemesine gönderildi

Olay sonrası yakalanıp, tutuklanan Onur Akman hakkında İzmir 26’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘kasten yaralama’ hatasından dava açıldı.

Görülen birinci duruşmada hakim, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinin işlendiği gerekçesiyle evrakın, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Cezasına indirim uygulanmadı

İzmir 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık, ‘kasten yaralama’ hatasından 3 yıl mahpusa çarptırıldı.

Mahkeme cezayı, sanığın silah kullanılması ve hareketin eşe karşı işlenmesi nedeniyle evvel 4,5 yıla, Manolya Akman’ın organ kaybetmesi nedeniyle de 13,5 yıla çıkardı. Heyet, cezada indirim de uygulamadı.

“Yakın aradan pompalı tüfekle 2 kere ateş etti”

Davanın gerekçeli kararı da açıklandı. Kararda; sanığın, mağdura yakın uzaklıktan pompalı tüfekle 2 sefer ateş ettiği ve kan kaybı sonucu kısa müddette mevtin meydana gelmesinin bilinen bir durum olduğunun altı çizildi. Kararda, sanığın kastının öldürmeye yönelik olduğu ve bu nedenle ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatini işlediği belirtildi. Kararda ayrıyeten, Manolya Akman’ın kendisine, “Senden çocuk sahibi olmak istemiyorum. Diğerini seviyorum.” halinde kelamlar söylediğini belirten sanığın sözlerinin, soyut argümanlardan ibaret olduğu vurgulandı.

Dinlenen şahitlerin beyanlarında sanığın, Manolya Akman’a ateş ettikten sonra konuttan dışarıya çıkarak yardım istediği, ambulansı arattığı ve vefat sonucunun gerçekleşmesine mani olmaya çalıştığı anlaşıldığından ‘kasten yaralama’ hatasından ceza verildiğinin altı çizildi. Aksiyonun silahla gerçekleştirilmesi ve eşe karşı işlenmesi nedeniyle cezanın yarı oranda, Manolya Akman’ın organlarından birinin fonksiyonunu kaybetmesi nedeniyle de cezanın 2 kat artırıldığı kararda yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*