Japon bankadan korkutan ikaz: Büyük ekonomiler resesyona giriyor

Japon bankacılık devi Nomura, önümüzdeki 12 ay içinde Euro bölgesi, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada’nın ABD ile birlikte resesyona gireceği kestiriminde bulundu.

Japon bankacılık devi Nomura’nın raporuna nazaran, merkez ülkelerde sıkılaşan para siyasetleri ve artan ömür maliyetleri global ekonomik büyümeyi yavaşlatacak. Bankaya nazaran Euro bölgesi, İngiltere, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Kanada da ABD ile birlikte resesyona girecek.

Ekonomide sakinlik olarak da isimlendirilen resesyon, bir ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının periyodik olarak iki yahut daha fazla çeyrek yıllık dönemde art geriye negatif büyüme göstermesine deniyor.

Bankanın ekonomistleri Rob Subbaraman ve Si Ying Toh tarafından hazırlanan notta, merkez bankalarının gerçekleştirdikleri faiz artışlarının resesyona sebep olacağı belirtilirken enflasyon tehlikesinin de sürdüğüne dikkat çekildi.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg’in aktardığı raporda ayrıyeten merkez bankaları da topa tutuldu. Ekonomistler, merkez bankalarının 2023’te faiz oranlarını düşürmeden evvel büyümeyi feda edeceğini lakin sıkılaştırma siyasetinin yanında çok fazla yanılgı yapıldığını belirtti.

ENFLASYON UYARISI

Raporda, “Küresel ekonomik büyümenin senkronize bir yavaşlamaya girdiğine dair işaretler artıyor ve ülkelerin artık büyüme için ihracattaki toparlanmaya güvenemeyecekleri manasına geliyor. Bu da bizi birden fazla sakinlik varsayımı açıklamaya sevk etti” tabirlerine yer verildi.

Bununla birlikte notta, emtialarda yaşanan fiyat baskılarının hizmet kalemlerine, kiralara ve fiyatlara yayılması nedeniyle yüksek enflasyonun sürmesinin olası olduğu belirtildi.

HANGİ ÜLKE NASIL ETKİLENECEK?

Ekonomistler ABD’de 5 çeyreklik küçük lakin uzun bir sakinlik öngörürken Avrupa’da ise Rus doğalgazının kesilmesi halinde ekonomik problemlerin derinleşebileceğini belirtti. Nomura uzmanları hem ABD hem de Euro bölgesi ekonomilerinin 2023’te yüzde 1 küçüleceği istikametinde iddiada bulundu.

Japonya’nın devam eden siyaset takviyesi nedeniyle en hafif sakinliğine sahip olan ülke olarak kalacağını belirten uzmanlar Avustralya, Kanada ve Güney Kore üzere orta büyüklükteki ekonomiler için faiz oranlarında yaşanan artışların konut çöküşlerini tetikleyebileceğini söz etti. Uzmanlara nazaran bu türlü bir durumda bu çeşit ekonomiler kestirim edilenden daha derin bir sakinlik riski içine girebilir.

Ekonomistler Çin’in ise büsbütün ayrıksı siyasetler izlediğini belirterek Çin iktisadı için bu çeşit bir sorunu şimdilik öngörmediklerini söz etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*