Kalp hastaları dikkat! Uzmanından ‘sıcak hava’ uyarısı

Günümüzde en sık görülen kalp hastalığının kalp damar tıkanıklıkları ve bunun sonucunda görülen kalp krizleri olduğunu lisana getiren Kardiyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Cengiz Başar, yaz aylarında kalp ve damar sıhhatini müdafaa yolları hakkında açıklamalarda bulundu.

UYGUNSUZ İDMANLARDAN UZAK DURULMALI

Yaz aylarında havaların ısınması ile yaşanabilecek sıvı kayıpları ve uygunsuz antrenman biçimlerinin bilhassa risk faktörü olan bireyler için kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini belirten Uzm. Dr. Cengiz Başar, “Tekrar mevcut kronik kalp hastalarının daha evvelden geçirilmiş kalp krizleri ya da kalp yetersizliği olanların yaz aylarında sıvı istikrarına ve antrenman planlarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir” formunda konuştu.

ÇOK TERLEME KALP HASTALIKLARINI TETİKLEYEBİLİR

Yaz aylarında çok terleme ve sıvı kaybı ile kanda kimi mineral ve elektrolit dengesizlikleri görülebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Cengiz Başar, “Çok sıvı kaybı tansiyon düşüklüğüne ve dalgalanmalara neden olur. Sıvı, elektrolit dengesizlikleri ve tansiyon problemleri bayılmalara, altta yatan kalp hastalıklarının tetiklenmesi ile sonuçlanabilir” diye konuştu.

RİSK FAKTÖRLERİ GÖZ GERİSİ EDİLMEMELİ

Kalp hastalıkları için tanımlanan birçok risk faktörü olduğunu belirten Uzm. Dr. Başar, bunların başında yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, obezite, hareketsiz hayat, sigara tüketimi ve ailesel yatkınlığın geldiğini söyledi.

GÖĞÜS AĞRISI EN KIYMETLİ BELİRTİLER ORTASINDA

Kalp hastalıklarının birçok belirtisi olabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Cengiz Başar, şu bilgileri paylaştı:

Kalp rahatsızlığında en değerli belirti göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı, kalp krizi öncüsü de olabilir. Daha çok göğüs üzerinde tartı ve baskı tanımlayan hastalar bizim için daha detaylı kıymetlendirmemiz gereken hasta kümesini oluşturur. Zira bu şikâyet kalp krizi açısından en değerli belirtidir. Nefes darlığı ve çarpıntı şikâyeti birçok kalp hastalığı nedeniyle tetiklenebilir. Çabuk yorulma, efor kapasitesinin azalması, öksürük, gece uyku nizamının bozulması ve idrara çıkma mecburiliği üzere birtakım şikâyetler de kardiyologlar için manalıdır. Bayılma da çok değerli bir belirtidir. Bayılma bazen hayati ritim bozukluklarının birinci şikâyeti olabilir.

TATİL REHAVETİ TEDAVİDE İHMALE YOL AÇMAMALI

Mevsim değişikliklerinde şahsî alışkanlıklarımızın da değişebileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Cengiz Başar, “Hareket kısıtlaması ya da his durumu değişiklikleri aslında kalp sıhhatiyle da birebir bağlıdır. Yaz aylarında hastalar ilaçlarını kullanma konusunda bazen daha rehavet içerisinde olabilmektedir. Tatil havasına girmek, kimi hastalarda ilaçlara ve tedavilere devamı olumsuz etkileyebilmektedir. Kesinlikle mecburî ilaçları ve denetimleri ihmal etmemek kıymetlidir” açıklamasında bulundu.

SİGARA VE ALKOL TÜKETİLMEMELİ

Kalp sağlımızı korumak için sağlıklı yaşamaya dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Başar, “Fazla kilolardan uzaklaşmak, sigara ve alkol tüketmemek, tuz ve şekeri olabildiğince hayatımızdan çıkarmak, sistemli idman ile kondisyonumuzu korumak kalp sağlımız için çok değerlidir. Mental sıhhat da çok değerli bir bahistir. Gerilim ve telaş hayat şeklimizi olumsuz etkileyerek ya tansiyon seviyelerine olumsuz katkı yaparak kalp ve damar hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir. Mental sıhhatimiz için de olmazsa olmazımız yürümek, koşmak, bisiklet ya da yüzmek üzere fizikî aktivitelerdir” sözlerini kullandı.

ZERZEVAT VE MEYVE YÜKLÜ BESLENİLMELİ

Yaz aylarında zerzevat ve meyve bolluğu ile beslenme biçimi açısından daha şanslı olabileceğimizi söyleyen Uzm. Dr. Başar, daha hafif ve mideyi yormadan beslenmenin bedelli olduğuna dikkat çekti.

SPOR YAPANLAR KÂFİ SU TÜKETMELİ

Spor yapan bireylerin tuz istikrarını gözeterek gereğince sıvı tüketmelerinin hayli değerli olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Başar, şunları söyledi:

Potasyum ve magnezyumdan varlıklı besinlerin (koyu yeşil yapraklı sebzeler, muz, kayısı, patates ve üzüm) tüketilmesi ve günde ortalama 3 litre su içilmesi kıymetlidir. Bilhassa yaz aylarında idmanın zamanlamasına da dikkat etmek gerekir. Antrenman sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde güneşin ısıtmadığı bir ortamda yapılmalıdır. Sıcak havalarda bilhassa ağır besinlerden kaçınılması çok değerli. Mevsimin değişmesi ile kendinizde birtakım rahatsızlıklar (göğüste sıkışma, nefes darlığı, bayılma hissi, göğüste ağrı vs.) hissetmeye başladıysanız vakit geçirmeden kardiyoloğunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

TEDAVİ SİSTEMLERİ

Birçok kalp hastalığının bulunduğunu tabir eden Uzm. Dr. Başar, “Tespit edilmiş probleme yönelik tedavi yaklaşımları vardır. Öncelikle ilaç tedavileri uygulanabilir. Ancak kalp krizleri üzere hayati durumlarda acil kalp anjiyografisi yapılması gereklidir. Tıkanan kalp damarı balon ve stentler kullanılarak açılarak, kalp kasının tekrar sağlıklı bir biçimde kanlanmasını sağlamaktadır. Bazen stent ya da balon uygun olmaz ve hastalar Bypass ameliyatı ile sıhhatine kavuşabilir. Kalp yetersizliğinde belirli kurallarda kalp pili uygulamaları hastanın şikâyetlerini azaltarak hayat mühletine de katkı sağlayabilmektedir” diyerek kelamlarını noktaladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*