Kiev’de soğuk karşılama: Macron ile Zelenski ortasında gergin anlar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, 16 Haziran’da Kiev‘i ziyaret etti. Üç Avrupalı başkanın Kiev ziyareti, işgalin başından bu yana bölgeye yönelik gerçekleştirilmiş en değerli ziyaretlerden biri olarak kayıtlara geçti.

Liderler, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile görüştü. Zelenski’nin Macron’a soğuk davranması objektiflere yansıdı. Ülke başkanlarının toplantıda konuştukları ve sonrasında yapılan açıklamalar kadar kelam konusu imajlar de çokça konuşuldu.

KARŞILAMADA OLUŞAN GERGİNLİK

Volodimir Zelenski, karşılama anında Macron’a karşı soğuk halini ortaya koydu. Zelenski, Macron’un elini sıkarken yüzü asık bir hal aldı.

Öte yandan, Zelenski’nin İtalya Başbakanı Draghi ile olan daha sıcak teması “bu hal Macron’a özel mi” sorusunu akıllara getirdi.

BASIN AÇIKLAMASINDA SERT BAKIŞLAR

Zelenski’nin soğuk hali, ziyaretin devamında da sürdü. Dört başkanın ortak basın açıklaması gerçekleştirdiği sırada Zelenski’nin Macron’a yönelik sert bakışları kameralara yansıdı.

MACRON SARILMAK İSTEDİ, ZELENSKİ MÜSAADE ETMEDİ

Ayrıca, Emmanuel Macron, Volodimir Zelenski’ye sarılmak için atak yapmış olsa da Zelenski, Macron’un bu isteğine karşılık vermedi.

ZELENSKİ NEDEN YANSILI?

Zelenski’nin bilhassa Macron başta olmak üzere kimi Avrupalı önderlere reaksiyon göstermesinin altında birkaç sebep yatıyor.

İlk olarak, Macron, geçtiğimiz günlerde “Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz” açıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamaya Ukrayna reaksiyon göstermişti. Ayrıyeten, hem savaş başlamadan evvel hem de başladıktan sonra Macron Zelenski’den çok Rusya Devlet Lideri Putin ile görüştü. Rusya’ya daha çok ehemmiyet verilmesi Zelenski’nin reaksiyonuna neden olan bir öbür bahisti.

Ukrayna, son periyotlarda Avrupa’yı Ukrayna’ya silah sevkıyatı yapılması ve gerekli dayanağın verilmesi konusunda geç kalmakla suçluyordu. Hatta Avrupalı başkanların bu ziyareti, son vakitlerde oluşan gergin havayı yatıştırmak maksadıyla gerçekleştirdiği istikametinde yorumlar yapıldı.

Fransa’nın, Ukrayna’nın AB’ye süratlice üye olmasını desteklememesi de Zelenski’nin Macron’a reaksiyon göstermesinin mümkün nedenlerinden biri olarak biliniyor. Fransız makamlarının, “Ukrayna’nın AB’ye girmesi on yıllar alır” istikametinde açıklaması da taraflar ortasında gerginliği artırmıştı. İtalya ise Ukrayna’nın süratli AB üyeliğini destekliyor.

Ayrıca, Fransa’nın Avrupa Birliği Kurulu Devir Başkanlığını sürdürmesi ve Avrupa’nın önderi pozisyonunda olması, Ukrayna ve Zelenski’nin reaksiyonlarını daha çok Macron’a göstermesine neden oluyor.

 

Mehmet Baran Kılıç

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*