Kuzey Kore başkanı Kim: ABD ile çatışmaya hazırız

Kuzey Kore Başkan Kim Jong-Un’un ateşkesin 69. yılında yaptığı konuşma devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Silahlı kuvvetlerin rastgele bir krize cevap vermeye büsbütün hazır olduğunu belirten Kim, “Ülkemizin nükleer savaş caydırıcı silahı da mutlak gücünü misyonuna uygun olarak tam ve süratli bir formda harekete geçirmeye hazır” dedi.

Kim, ABD’yi düşmanca siyasetlerini haklı çıkarmak için Kuzey Kore’yi “şeytanlaştırmakla” suçlayarak, Kuzey Kore’yi gaye alan ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarının ABD’nin “çifte standart” ve “gangstervari” istikametlerini gösterdiğini kaydetti.

Kim, “Yoon Suk Yeol liderliğindeki Güney Kore hükümeti, evvelki muhafazakar hükümetlerden daha ileri giden yüzleşme manyakları ve gangsterler tarafından yönetiliyor” sözünü kullandı.

Nükleer silaha sahip olan ülkesine karşı askeri harekattan bahsetmenin çok tehlikeli bir intihar aksiyonu olduğuna işaret eden Kim, “Böylesi tehlikeli bir teşebbüs, güçlerimiz tarafından derhal cezalandırılacak ve Yoon Suk Yeol hükümeti ve ordusu yok edilecek” tabirini kullandı.

KUZEY KORE, NATO TEPESİ’NDEKİ 3’LÜ DORUĞA REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Kuzey Kore, 3 Temmuz’da Madrid’deki 32. NATO Tepesi’nde, ABD, Güney Kore ve Japonya’nın gerçekleştirdiği 3’lü tepede askeri iş birliğine reaksiyon göstermişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve ABD Lideri Joe Biden’ın, Madrid’deki 32. NATO Tepesi’nde gerçekleştirdiği 3’lü tepede ele aldığı askeri iş birliği, sert halde kınanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*