Merkez’in siyaset faizi yüzde 14’te sabit kalırken gereksinim kredisi faizleri 44 ayın doruğunda

Merkez Bankası (TCMB) yüzde 78’i aşan resmi enflasyona karşın siyaset faizini yüzde 14’te tutmaya devam ediyor fakat kredi faizlerinde çok farklı bir tablo var.

TCMB datalarına nazaran, ortalama muhtaçlık kredisi faizleri geçen hafta yüzde 35,41’e yükselerek 44 ayın doruğuna yükseldi. Son üç ayda gereksinim kredisi faizlerinde 800 baz puana yakın yükseliş oldu.

TCMB bilgilerine nazaran, ortalama muhtaçlık kredisi faizleri geçen hafta yüzde 35.41’e yükselerek 44 ayın doruğuna yükseldi. Son üç ayda muhtaçlık kredisi faizlerinde 800 baz puana yakın yükseliş oldu.

ENFLASYON RİSKİ YÜKSEK

Sözcü gazetesinden Emre Deveci’nin haberine nazaran; mayıs-haziran periyodunda yaklaşık 900 baz puanlık yükseliş kaydeden ticari kredi faizleri ise son iki haftada düşüş kaydederek ortalamada yüzde 27.38’e geriledi. Birçok şirket ise bu oranın çok üzerinde faiz oranlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Uzmanlar, TCMB’nin siyaset faiziyle kredi faizlerinin ayrışmasının, vade farkından ve enflasyon riskinin fiyatlanmasından kaynaklandığına işaret ediyor.

Tüketici kredileri faizleri daha çok uzun vadeli olduğu için bankalar vade riskini daha çok hesaba katıyor.

FAİZ DIŞI ARAÇLARLA KREDİLER FRENLENİYOR

TCMB siyaset faizini sabit tutsa da hükümet, faiz dışı adımlarla kredi büyümesini, hasebiyle da cari açık artışını, enflasyonu ve kur artışını yavaşlatmaya çalışıyor.

Kredilere mecburî karşılık uygulanması, risk tartılarının artırılması, kredilere döviz bozdurma kaidesi getirilmesi, gereksinim kredilerinde taksit sayısının azaltılması, enflasyona endeksli tahvillerde iskonto oranının yüzde 50’ye kadar çıkarılması üzere kararlarla hükümet kredileri yavaşlatmak istiyor.

SEÇİM ÇIKMAZI

Hükümet, siyaset faizi dışı yan yollara giderek kredilerde yavaşlama istiyor lakin seçim öncesinde iktisatta yavaşlama istenmediği için ortaya çelişkili bir durum çıkıyor.

Faize dokunmadan yan yollarla atılan adımlar da enflasyon ve kur artışında istenen yavaşlamayı da getirmiyor.

Nitekim, TCMB’nin dünkü siyaset faizi karar metninde, “baz tesirlerinin ortadan kalkmasıyla enflasyonda düşüşün başlayacağı” cümlesi kaldırıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*