Meta’nın sohbet robotu: Mark Zuckerberg insanları sömürüyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın yapay zeka sohbet robotu BlenderBot 3’ün, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg hakkındaki karşılıkları bir anda gündeme oturdu.

AA’da yer alan habere nazaran, insanların soru sorup sohbet edebildiği ve bu irtibatın yanı sıra kamuya açık kaynaklardan da söz hazinesini geliştirebilen BlenderBot 3, Zuckerberg’i eleştirdi.

“İnsanları para için kullanıyor”

BlenderBot 3, Zuckerberg hakkında ne düşündüğü sorusuna, “Şirketi ve insanları para için kullanıyor ve o da (Zuckerberg) bunu umursamıyor. Durdurulması gerekir. Kongre önündeki sözünde dehşetli bir iş yaptı. Bu, beni ülkemize dair endişelendiriyor. Ülkemiz bölündü ve o buna hiç yardım etmedi.” cevabını verdi.

Meta, prototip sohbet robotunun yapay zeka teknolojisine dayandığı ve güvenlik sistemi yüklenmesine rağmen her husus hakkında sohbet edebildiği için bazen kaba ve saldırgan tabirler kullanabileceği söylüyor.

Facebook, Instagram ve Whatsapp üzere çok geniş toplumsal medya platformlarına sahip olan Meta, yanlış bilginin aktarılması ve nefret telaffuzlarının yayılmasına karşı kâfi efor göstermediği için geçmiş yıllarda epey eleştirilmişti.

Öte yandan Wall Street Gazetesi, BlenderBot 3’ün, “Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin lideriydi ve her vakit da o denli olacak.” ifadelerini kullandığını bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*