Miçotakis’ten Türkiye itirafı: Hukuksal ve haklı münasebetleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin NATO’daki değerine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye ortasındaki farklılıkların tahlili için milletlerarası hukukun referans olabileceğini söyledi.

“Sahada hareketlilik olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı iddia ediyorum. 2020 yazı tekrar yaşanmayacaktır” dedi.

Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçakları satışlarına ait, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den evvel alabileceğimizi kestirim etmiyorum. Bu süreçte biz de mali yeterliliğe sahip olacağız” tabirlerini kullandı.

“HAKLI MÜNASEBETLERİ VAR”

Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle çabada geçmişten günümüze değerli gayretler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda hukuksal ve haklı münasebetleri var” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*