Mimarlardan Saraçoğlu kazanımı: Müdafaa Heyeti kararları iptal

ANKARA – Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhuriyet’in birinci toplu konut alanı olan Kızılay’ın merkezindeki Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün yapısının korunması gayesiyle başlattığı hukuk çabası sürüyor.

Mimarlar, tescilli kültür varlığı olduğu Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün dokusunu bozan ticaret ve turizme açan plan notları ile tarihi mahallenin altının otopark yapılmasına imkan sağlayan Muhafaza Emelli İmar Planları’nı yargıya taşıdı. Ankara 17’nci Yönetim Mahkemesi Onarım projesinin desteği olan Müdafaa Şurası kararlarını tamamını iptal etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi gözbebeğimiz, uygulanan tüm projeler turizm ve ticarete açan tüm kararlar ve buna imkan sağlayan Muhafaza Konseyi kararlarının yargı tarafından iptali tüm hukuksuz süreci ve müdahaleyi durdurmaktadır. Cumhuriyet’in biricik örneği Saraçoğlu Mahallesi’ni müdafaa sorumluluğumuzla ilgili kurumları yargı kararlarına uymaya davet ediyoruz” dedi.

‘MAHKEME KARARINA İVEDLİKLE UYUN’

Saraçoğlu Mahallesi’nde yapılan onarım projelerinin, mahalleyi muhafazaya yönelik olmadığını, “katletmeye ve özgünlüğü bozmaya” yönelik olduğunu belirten Candan açıklamasını şu tabirlerle sürdürdü

“Bu iptal kararıyla yapılan inşai faaliyetlerin bir muhafaza projesi olmadığı, buna imkan sağlayan Müdafaa Şurası kararlarının geçerli olmadığı, bir defa daha ortaya çıkmıştır. Tüm kurumlara yargı kararlarını gönderiyoruz ve acilen mahkeme kararlarına uymaya davet ediyoruz. Etraf Şehircilik Bakanlığı’nı, Emlak GYO’yu, Gür Yapı’yı tüm uygulamaları durdurmaya, Kültür Bakanlığı ve Muhafaza Kurulu’nu 2863 sayılı Muhafaza Kanuna uygun davranmaya, Çankaya Belediyesi tarafından verilen ruhsatlar bu kararla birlikte dayanaksız kaldığı için acilen ruhsatları iptal etmeye davet ediyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’nde yıkılan her bir duvarın, kesilen her bir ağacın ötmeyen her bülbülün, tırmanmayan her sincabın, yeşermeyen her otun sesi olmaya devam edeceğiz. Yargının verdiği bu hoş karar, hukuksuz bir formda aylardır cezaevinde yatan arkadaşlarımız Mücella Yapan, Tayfun Kahraman ve Can Atalay içinde adaletin bir gün yerini bulacağının sözüdür. Cumhuriyet’in toplu konutunu ve bellek yerini, Cumhuriyet’in 100.yılında hak ettiği pahayla karşılamak için gayrete devam edeceğiz.” (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*