‘Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi: 10 gözaltı

Eskişehir Valiliği’nin 23 Haziran ile 7 Temmuz tarihleri ortasında, LGBTİ dernekleri ve gibisi oluşumların yapacağı ‘Onur Haftası’ aktiflikleri nedeniyle, kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktifliğe yasak getirmesine karşın Eskişehir’de bir küme ‘Onur Yürüyüşü’ yapmak istedi. Küme ile polis ortasında arbede yaşandı. Polis 10 kişiyi gözaltına aldı.

Eskişehir’de bir kümenin ‘Onur Yürüyüşü’ yapmak istemesi sonucu 10 kişi gözaltına alındı.

VALİLİK YASAKLAMIŞTI

Eskişehir Valiliği, 23 Haziran tarihinde yaptığı duyuru ile, LGBTİ dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler ile bu kümelerin yapmış olduğu aksiyonları desteklemek yahut protesto etmek hedefiyle kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktifliğe 15 gün müddet ile yasak getirmişti. Eskişehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verilmişti:

* Basın yayın organları ve toplumsal medya platformlarından kimi LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler tarafından, Haziran ayının sonlarında “Onur Haftası” adı altında Vilayetimizin de ortalarında yer aldığı birtakım vilayetlerde etkinlikler gerçekleştirmek istendiği, genel ahlaka karşı bir grup tavır ve davranışlar içeren bu çeşit aktifliklerin toplumun yansısına yol açabileceği, radikal görüşlere sahip kimi kişi ve kümeler tarafından, toplumsal medya platformları ve kimi basın yayın organları üzerinden yapılması istenen etkinliklere karşı reaksiyon gösterildiği,

*Tüm bunlar göz önüne alındığında; yapılmak istenen aktifliklerin her türlü provokasyona ve harekete açık olduğu, toplumda farklı görüşteki kümelerin bir ortaya gelerek çıkarılması mümkün olaylar ile kamu huzuru ve genel asayişin bozulabileceği, bilhassa açık yer toplantılarına katılacaklar da dahil olmak üzere halkın huzur ve güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, genel sıhhatin ve genel ahlakın, diğerlerinin hak ve özgürlüklerinin korunmasının zaafiyete uğrayabileceği bedellendirilmektedir.

* Bu nedenle, kamu iyiliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, kabahat işlenmesinin önlenmesi, genel sıhhatin, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması gayesiyle, 5442 Sayılı Vilayet Yönetimi Kanununun 11. unsurunun (a) ve (c) fıkraları ile 2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununun 17. hususundaki kararlar mucibince, ilimiz genelinde (Jandarma Sorumluluk Bölgeleri Dahil Olmak Üzere) LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İntersex) dernekleri, gibisi oluşumlar ve kümeler ile bu kümelerin yapmış olduğu bu tıp aksiyonları desteklemek yahut protesto etmek gayesiyle Vilayetimizde kamuya açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü aktifliğin (toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma hareketi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto aksiyonu, şenlik, şenlik vb.) Eskişehir Valiliğinin 22.06.2022 tarih ve 378 sayılı kararı ile 23.06.2022 tarihi saat: 00.01 ile 07.07.2022 tarihi saat:24.00’a kadar (15) gün süreyle yasaklanmıştır.

YAKA PAÇA GÖZALTINA ALINDILAR 

Eskişehir Valiliği’nin 23 haziran ila 7 Temmuz tarihleri ortasında LGBT+ derneklerinin yapacağı ‘Onur Yürüyüşü’ne yasak getirmesine karşın, Eskişehir’de bir küme yürüyüş yapmak istedi.

Eskişehir Tepebaşı ilçesi Eski Bağlar Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerindeki EsPark AVM karşısında toplanan yaklaşık 50 kişi, ‘Onur Yürüyüşü’ yapmak istedi. Eskişehir Collezyum önünde bir ortaya gelenler, ‘Baskılar, yasaklar bizi yıldıramaz’ sloganlarıyla yola çıkarak haklarını savunmak için Espark AVM önüne yanlışsız onur yürüyüşü düzenlemek istedi.

Yürüyüşe katılanlar ‘Benim de hetero arkadaşlarım var’, ‘Biz döndük devran da dönecek’ yazılı pankartlar açarak yürümek isteyen kümeye karşı polis geniş güvenlik tedbiri aldı.

Emniyet güçleri yürüyüş yapan kümeye, yürüyüş için müsaadelerinin olmadığını, dağılmalarını ve yaptıkları yürüyüşün Valilik tarafından yasaklandığını belirtmesine karşın, LGBT+ üyeleri yürümek istedi. Polisler yürüyüş ve basın açıklaması yapılması için kümenin müsaade almadığını belirterek kümenin dağılmasını istedi.

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Polis ile küme ortasında arbede yaşandı. Yürüyüş yapmak isteyen küme sokak ortalarına kaçtı, polis kovaladı. Yürüyüşe katılan 10 kişi yaka paça polis tarafından gözaltına alındı. Kimi yürüyüşçülere plastik karşıt kelepçe takıldı.

Polisler, gözaltına aldıkları bireylere ‘Yasaklama kararlarına ters davrandıkları’ münasebeti ile süreç yapılacağını belirtti. Gözaltına alınanlar sıhhat denetiminden sonra sözleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*