Robot ‘heykeltıraş’, ‘Selene’nin Atı’ yapıtını birebir yaptı

Bir robot ‘heykeltıraş’, İtalya’daki Robotor isimli bir atölyede, İngiltere’de British Museum’da sergilenen ve ‘Elgin Mermerleri’nden oluşan ‘Selene’nin Atı’ yapıtının replikasını yaptı. Dijital Arkeoloji Enstitüsü’nün yöneticisi Roger Michel, Atina’daki Partenon Tapınağı’na ilişkin mermerlerden yapılan 2 bin 500 yıllık yapıtın replikasının, British Museum’u orjinal heykeli bırakıp Yunanistan’a iade etmeye ikna etmek için robotik bir kol tarafından oluşturulduğunu söyledi.

Merkezi Oxford’da bulunan bir miras muhafaza kuruluşu olan Dijital Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, robotun kopyalaması için British Museum’daki yepyeni heykelleri taramak için iPad’lere en songetirilen teknolojiyi kullandı. Bir ‘buldozerin gücüne’ ve bir ‘beyin cerrahının hassasiyetine’ sahip olduğu söylenen robotik kolun, yapıtın kaba bir kopyasını 24 saatten daha kısa müddette oyabildiği belirtildi.

‘BRITISH MUSEUM KOPYALARI KABUL EDERSE, YEPYENİLERİNİ YUNANİSTAN’A GÖNDEREBİLİRLER’

Yunan Pentelik mermerinden yapılan, müzede sergilenene hayli benzeyen, gerçek boyutlu ‘Selene’nin Atı’ yapıtının kusurlar, talaşlar, lekeler ve keski işaretleri de dahil olmak üzere orijinalindeki her detayı kopyalandı. Dijital Arkeoloji Enstitüsü’nün yöneticisi Roger Michel, British Museum kopyaları kabul ederse, yepyenilerini Yunanistan’a gönderebileceklerini söyledi. Michel, “Yarattığımız heykeller, 200 yıllık tıkanıklığı kırabilir” sözlerini kullandı.

‘MÜZE, REPLİKALARI KABUL ETMEDİ’

British Museum ise mermerleri alma talebini reddetti. Sunday Times’a konuşan Müze Müdür Yardımcısı Jonathan Williams, “İnsanlar British Museum’a gerçeği görmek için geliyorlar, değil mi?” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*