Rusya basını: ‘İstanbul mutabakatı Avrupa’ya gaz sevkiyatında yardımcı olabilir’

Rusya basını, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatını “kazanım” olarak nitelendirirken Rusya’nın global iktisattan tecrit edilme teşebbüslerinin de önüne geçildiği görüşlerine yer verdi.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’ın Nezavisimaya gazetesinden aktardığına nazaran, Rus uzmanlar İstanbul mutabakatının Batı ülkelerinin Rusya’ya dönük yaptırımlarını gevşeteceği, Ukrayna üzerinden transit gaz sevkiyatını da kolaylaştıracağı halinde beklentilere yol açtığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Mısır ziyaretinde, Rusya’nın tahıl ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılması konusunda Birleşmiş Milletler’den (BM) adım atılmasının beklendiği tarafında yaptığı açıklamaya da dikkat çekilen haberde, “Yaptırımların gevşetilmesi halinde Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatında kolaylık sağlanabileceği” yorumu yapıldı.

‘ANLAŞMA, TÜRKİYE VE RUSYA İÇİN BAŞARI’

Siyaset bilimci Andrey Suzdaltsev, İstanbul mutabakatının Rusya için muvaffakiyet niteliğinde olduğu, Rusya’nın tıpkı vakitte tecrit edildiği argümanlarını çürüttüğü tahlilinde bulundu. Suzdaltsev’e nazaran, mutabakat “Ukrayna ve Rusya’yla müzakereleri farklı başka yürüten Türkiye için de büyük bir muvaffakiyet niteliğinde”. Rusya’nın kelam konusu mutabakatla, tahıl ve gübrelerin ihracatına yönelik yaptırımların BM aracılığıyla kısmen kaldırılmasını sağladığını da tabir eden Rus siyaset bilimci, İstanbul muahedesinin ileriki süreçte yaptırımların kademeli olarak kaldırılmasına imkan sağlayabileceğine dikkat çekti.

İstanbul mutabakatının tıpkı vakitte “Rusya’nın global iktisattan tecrit edilemeyeceği” bildirisi verdiğini belirten Suzdaltsev, Rus gazının Ukrayna üzerinden transit geçişinin sağlanabilmesi için benzeri formatta görüşmeler yapılabileceğini de tabir etti. Haberde, “Türkiye’de Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) heyetleriyle kurulan temas, yaptırımların gevşetilmesi istikametinde bir yol açabilir, örneğin Rus gaz tedariğiyle ilgili problemlerin tahlilinde yararlı olabilir” denildi.

‘ÜÇ LİMANDAN SEVKİYAT 24 SAAT TAKİP EDİLECEK’

TASS, Türkiye Savunma Bakanlığı’nın İstanbul muahedesinin uygulanmasına dair izlenecek yol haritasıyla ilgili paylaştığı bilgilere de yer verdi. Buna nazaran, İstanbul Levent’teki ortak uyum merkezinden tahıl koridorlarının işleyişinin takip edileceği, üç Ukrayna limanından (Odessa, Yuzhny ve Chernomorsk) rota denetiminin 24 saat boyunca yapılacağı belirtildi.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan üst seviye askeri yetkililer ile Birleşmiş Milletler (BM) heyetlerinin ortak uyum merkezini oluşturduğu kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*