Rusya: Ukrayna’daki tahılın taşınması için inançlı geçiş sağlarız ancak koridor oluşturmak sorumluluğumuz değil

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vassily Nebenzia, ülkesinin Ukrayna’daki tahılın ülkeden çıkarılıp Karadeniz üzerinden taşınması için “güvenli geçiş” sağlayabilceğini söyledi. Nebenzia, “Ancak güvenlik koridoru oluşturmak bizim sorumluluğumuzda değil” dedi.

Reuters’ın haberine nazaran Nebenzia dün akşam BM Güvenlik Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin de tahılın taşınması için gemilerin deniz mayınlarının etrafından yönlendirilerek geçirilmesini önerdiğini söyledi. Nebenzia, “Ya Ukrayna’nın yerleştirdiği mayınların temizlendiğinden ya da geçişin mayınların etrafından yapıldığına emin olmak gerek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün Ukrayna limanlarının mayınlardan arındırılmasının vakit alacağını lakin bölgede BM’nin önerisi altında mayınsız bir güvenlik koridorunun oluşturulabileceğini belirterek, “Üç limana mayınların temizlenmesine gerek olmadan gemiler, plana nazaran Ukrayna’nın arama kurtarma gemilerinin de rehberlik etmesiyle gidecek. Gelecek inançlı bölgede gemiler denetim edilecek. Şu andaki plana nazaran mayınların temizlenmesine gerek yok” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıyeten, “Rusya’dan da olumlu karşılık gelirse dörtlü toplantıyı İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Buradan bir muahede çıkarsa BM planına nazaran bu işlerin kontrollerini yapması için İstanbul’da bir merkez kurulması planlanıyor” dedi.

Çavuşoğlu geçen hafta Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile Ankara’da görüşmüştü. Çavuşoğlu Türkiye’nin tahıl koridoru planına olumlu baktığını söylemiş, Lavrov ise Ukrayna limanlarının mayınlardan temizlenmesi konusunu lisana getirse de besin krizinden sorumlu olmadıklarını, krizin sebebinin ülkesine uygulanan yaptırımlar olduğunu söylemişti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasından ve Ukrayna limanlarının etkisiz hale getirilmesinden bu yana tahıl ülkeden çıkarılamaz hale geldi. Bu durum dünyada tahıl fiyatlarını olumsuz etkiledi.

BM, Ukrayna ve Rusya’nın kısıtlamalardan etkilenen besin ile gübre ithalatının devam etmesi için uğraşıyor. Rusya’dan çıkmayan gübre, dünyadaki gübre fiyatlarının artmasına ve global olarak tarımın ziyan görmesine yol açtı.

UKRAYNA MAYINLARDAN ARINDIRMAK İSTEMİYOR

Ukrayna, limanları mayınlardan arındırılırsa Rusya’nın Karadeniz’den yapabileceği akınlara karşı savunmasız kalabileceği konusunda tasa duyuyor.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski‘nin partisinin parlamentodaki önderi ve Kiev’in müzakere grubunun bir kesimi olan David Arakhamia, Çarşamba günü Washinston’daki bir toplantıda, “Silahlı kuvvetlerimiz buna karşı, bu nedenle bu model için çok çok düşük bir iyimserliğimiz var” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby ise Ukrayna’daki tahılın ülkeden çıkarılmasının güç bir bahis olduğunu lakin Lider Joe Biden‘ın bu hususta elinden gelen her şeyi yaptığını belirtti.

Biden Salı günü yaptığı açıklamada daha fazla tahıl ithalatı için Ukrayna hududuna süreksiz silolar inşa edilebileceğini söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*