Seçim öncesi dikkat çeken gelişme: Yargıçlar kuraya girmemek için rapor almaya başladı

Yüksek Seçim Konseyi (YSK), seçim kanunundaki değişikliğinin akabinde vilayet seçim heyeti lideri, üyeler ve ilçe seçim konseyi liderlerinin 6 Temmuz’a kadar yine belirlenmesine karar vermişti. Birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar ortasından kura ile yapılacak atamalarla ilgili olarak iktidara yakın Türkiye gazetesinde dikkat çeken bir habere yer verildi.

Buna nazaran, konsey başkanlıklarına yapılacak atamalar için birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar kuraya girmek istemeyince sıhhat raporu almaya başladı. Habere nazaran, yalnızca İzmir’de 40 civarında birinci sınıfa ayrılmış hâkim sıhhat raporu alarak kuraya girmek istemediklerini YSK’ye bildirdi. 

Bu durum karşısında YSK’nin ise sözkonusu yargıçların misyonlarını yapmaya mani bir hastalığı yoksa kuraya katılmaları mecburiliği getirme eğiliminde olduğu belirtiliyor. YSK’nin sıhhat raporlarının büyük kısmını bu yüzden kabul etmeyeceği ve yalnızca kanser hastalığı sebebiyle alınan sıhhat raporlarının kabul edilmesi tarafında görüş bildireceği kaydediliyor. Buna karşın isim çekmeye katılacak hâkimin bulunmaması durumunda ise en kıdemli yargıçtan başlayarak vilayet ve ilçe seçim konseylerinde vazife alacak olanlar belirlenecek.

Eski düzenlemeye nazaran, il-ilçe seçim konseyi başkanlığı misyonunu o yerdeki en kıdemli hâkim yürütüyordu. Mart ayında Meclis’ten geçen yeni yasa ile bu kural değiştirildi ve muhalefetin yansısına karşın, en kıdemli hâkim yerine birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar ortasından seçim konseyi başkanlıklarına atama yapılması öngörüldü. CHP bu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götürmüştü. Yüksek Mahkeme ise başvuruyu asıldan görüşme kararı almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*