Sosyalistler ayağa kalktı: Yunanistan’a “işgalci” eylemi

Çeşme Adliyesi yanında bir araya gelen HKP üyeleri “Ege Adaları Vatan Toprağıdır Satılamaz! Satanlar Vatan Hainidir” yazılı pankart açtı. Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı portresinin bulunduğu, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” ile “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler” sözlerinin yazılı olduğu bayraklar da eylemde yer aldı.
HKP üyelerinin Çeşme Adliyesi’nden Çeşme Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen HKP üyeleri “Adalar vatandır satılamaz”, “Adalar vatandır, vatanına sahip çık” sloganları eşliğine yürüdü. Basın açıklamasını HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak gerçekleştirdi.
“Adaların Lozan’da verildiği iddiası kocaman bir yalandır” diyen Çolak, “AKP, Türkiye’ye bırakılan adalarımızdan 20 tanesi ve 2 tane kayalık 2004’den bu yana Yunanistan tarafından işgal ve ilhak edilmesi karşısında 18 yıldır ölü numarası yapmaktadır. Uluslararası antlaşmalara göre Ege adaları askerden arındırılmalı ya da silahsızlandırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Çolak adaların işgaline seyirci kaldıkları iddiasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanları, İçişleri Bakanları, Milli Savunma Bakanları, Genel Kurmay Başkanları ve işgal edilen adaların bazılarının bağlı olduğu İzmir, Aydın ve Muğla Valilileri hakkında onlarca suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.
Yunanistan ve ABD’nin üsleriyle Türkiye’yi kuşatma altına aldığını iddia eden Çolak, “Geçmişte yaşanan tüm sorunlara ve savaşlara rağmen, Yunanistan ve Türkiye kıyıdaş ülke olmaları nedeniyle Ege Denizi’nde eşit haklara sahiptirler. Ege Denizi’ndeki adaların aidiyeti Uluslararası sözleşmelerle belirlenmiştir. Bu 20 adanın da Türkiye’ye ait olduğu Lozan’ın 12’nci maddesi ile sabittir” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*