Sri Lanka’da hükümet aykırısı şovların başkanlarından Joseph Stalin gözaltına alındı

The Straits Times’ın haberine nazaran, mevzuya ait basın mensuplarına açıklama yapan Sri Lanka polis yetkilileri, Öğretmenler Sendikası Lideri Joseph Stalin’in mahkeme kararını ihlal ederek 28 Mayıs’ta yapılan hükümet aksisi şovlara katıldığı için gözaltına alındığını belirtti.

Stalin, Devlet Lideri Ranil Wichkremesinghe’nin misyona gelmesinden bu yana gözaltına alınan en üst seviye sendika üyesi oldu.

20 Temmuz’da Devlet Başkanlığı koltuğuna oturan Wickremesinghe, “göstericiler” ve “isyancıların” birbirinden ayrılması gerektiğini vurgulayarak, şiddet içeren hareketlerde bulunanlara karşı sıkı önlemlerin uygulanacağını söylemişti.

Wickremesinghe, ülkenin yeni devlet lideri seçilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, ülkedeki protestolar nedeniyle ülkeden kaçmıştı.

SRİ LANKA’DAKİ OLAYLAR

Sri Lankalılar, ülkenin içinde bulunduğu mali duruma ve yakıt meşakkatine yönelik protestolarını mart sonunda artırmıştı. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ekonomik krizdeki Sri Lanka’da protestocular, 9 Temmuz’da başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, eşi ve iki müdafaasıyla 13 Temmuz’da Maldivler’e, bir sonraki gün de Singapur’a gitmişti.

Rajapaksa, 14 Temmuz’da elektronik posta yoluyla istifa mektubunu göndermişti. Bunun akabinde 20 Temmuz’da Sri Lanka Meclisinde yapılan oylamada, Süreksiz Devlet Lideri ve Başbakan Ranil Wickremesinghe, ülkenin yeni devlet lideri seçilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*