Tabir için savcılığa giden Donald Trump sorulara cevap vermedi

Eski ABD Lideri Donald Trump, mülklerinin bedelleri ile ilgili açılan soruşturma kapsamında söz vermek için gittiği New York Başsavcılığı’nda anayasaya dayanarak konuşmama hakkını kullanmak istediğini söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Trump söz vermek için başsavcılığa girdikten yaklaşık 1 saat sonra yazılı açıklama yaptı.

Trump, açıklamasında “Danışmanımın tavsiyesi üzerine ve başka tüm sebeplerden ötürü, ABD Anayasası’nın 5. Hususu uyarınca her vatandaşa tanınan haklar ve ayrıcalıklar kapsamında, soruları yanıtlamayı reddettim” tabirini kullandı.

Bunun üzerine kendisine, “Eğer masumsan niçin 5. unsura başvuruyorsun?” diye sorulduğunu belirten Trump, şunları söyledi:

“Bu sorunun yanıtını biliyorum lakin aileniz, şirketiniz ve etrafınızdaki tüm beşerler, avukatlar, savcılar ve düzmece haber medyası tarafından desteklenen siyasi güdümlü temelsiz bir cadı avının gayesi haline geldiğinde, diğer seçeneğiniz yok.”

Trump, ülkedeki mevcut idarenin ve birçok savcının tüm ahlaki ve etik sonlarını yitirdiğini savunarak, anayasada bulunan “kendi aleyhine tanıklık etmeme hakkını” kullanmaktan öteki devası olmadığını öne sürdü.

ABD Anayasası’nda 5. unsur (Fifth Amendment) olarak bilinen hak, kişinin kendi aleyhine olabilecek durumlarda yetkililere söz vermeyi reddederek susma hakkını söz ediyor.

Hukuk uzmanları, Trump’ın söz vermesi halinde mümkün hukuksal ve cezai sorumluluğun kapısını açabileceğine ve söylediği her şeyin potansiyel bir cezai davada, aleyhine kullanabileceğine dikkati çekiyor.

Ancak öteki yandan, 5. unsura dayanarak tabir vermemesinin de birebir formda açılabilecek bir cezai yargılama sırasında heyetin, soruları yanıtlamaktan kaçındığı için kendisine karşı “olumsuz çıkarım” yapma ve aleyhine karar verme riskini arttırdığı yorumları yapılıyor. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*