TOKİ Lideri Bulut: Dala 75 milyarlık kaynak aktaracağız

Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kapsamlı toplumsal konut projesiyle ilgili ayrıntılar bugün açıklandı.

Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) Lideri Ömer Bulut, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplumsal konut tanıtım merasimine katıldı.

“Üretmek fiziki bir süreçtir”

TOKİ olarak dünyada gibisi olmayan bir süreci yönettiklerini ve dünyada yapılamamış bir işi başardıklarını lisana getiren Bulut, “20 yıl evvel ortaya koyduğunuz özgün üretim modeli, yüzü aşkın dost ve kardeş ülkede ilgiyle takip ediliyor, dayanak isteyen ülkelere toplumsal konut üretimindeki yüksek deneyimimizi aktarırken, bilhassa şunu vurguluyoruz. Üretmek fiziki bir süreçtir, projeden uygulamaya, gerekli altyapıyı oluşturduğunuzda bunu başarabilirsiniz lakin bunu süratli, gerçek ve kararlılıkla yapabilmeniz için güçlü bir kurumsal yapıya ve güçlü bir irade ortaya koyacak hükümet idaresine gereksiniminiz vardır.” tabirlerini kullandı.

5 katı geçmeyen konutlar üretildi

Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine bu vazifesi verdiğinde, yüksek katlı yapılaşmaya müsaade etmediklerini, bu talimatla yatay mimari ve mahalle kültürünü temel alan taban artı 5’i geçmeyen 239 bin konut ürettiklerini söyledi.

“Yılın birinci 8 ayında sektöre 40 milyar lira kaynak aktardık”

Yatay şehircilik anlayışının bugün tüm kentlere yayıldığını, bundan sonra inşa edilecek konutlara da örnek oluşturduğunu tabir eden Bulut, “Bu anlayışla 129 bini toplumsal konut olmak üzere kamu binaları, millet bahçeleri ve sanayi siteleri üzere yüzlerce toplumsal donatının inşaatına devam ediyoruz. Yılın birinci 8 ayında kesime aktardığımız kaynak 40 milyar lira olup, emekçisinden ustasına, mühendisinden mimarına, üreten tezgahlardan, fabrikalara kadar direkt ve dolaylı yüzlerce kesime yıl sonuna kadar toplamda 75 milyarlık kaynak aktaracağız.” dedi.

“Komşuluk bağlantılarının gözetildiği ömür alanları oluşturuyoruz”

Bulut, “Bu kampanya, yalnızca bir konut üretimi değil, tıpkı vakitte tüm toplumsal ve ekonomik altyapı gereksinimlerinin karşılandığı, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşmayı temel alan komşuluk bağlarının gözetildiği, kent dokusu ile bütünleşen, afetlere sağlam, tarihi mirasa, çağdaş yaşama ve etrafa hassas sürdürülebilir hayat alanları oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Şehirlerimize yepisyeni ömür alanları kazandıracağız”

TOKİ olarak gerçekleştirilecek her projeye hazır olduklarını belirten Ömer Bulut, “Özellikle vurguladığımız ‘Evi olmayan tek vatandaşımız kalmayana dek bu projeleri yapacağız’ gayesi doğrultusunda, cumhuriyet tarihinin böylesine kapsamlı konut projesini, gece gündüz demeden çalışarak, üretiyoruz. Bakanlığımızın uyumunda yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza nasıl yuva olduysak, tarihin en büyük kentsel ve zelzele dönüşümünü nasıl uygulamaya koyduysak, bahçe kültürümüzü ihya ederek, kentlerimizde yüzlerce millet bahçesini nasıl inşa ettiysek, yeni üreteceğimiz konutları, imarlı arsa ve iş yerleri üretimini da inşallah müddeti içinde vatandaşlarımıza teslim edecek, millet eksenli, Türkiye sevdamızla kentlerimize orijinal ömür alanları kazandıracağız.

Ailelerin mutluluğuna, iş yerlerinin rahmetine, ülkemizin huzur ve inancına katkı sağlayacak bu projenin inşasında TOKİ olarak, plan, proje ve gruplarımızla hazır, millet ve devletimizin emrindeyiz.” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*