Türkiye’nin Sayılı Zenginleri Arasındaydılar! İstanbul’un En Kıymetli Toprağına Gökdelen Dikip Tekrar De İflas Ettiler

Türkiye’nin sayılı zenginlerinden birisi olan Çiftçi Ailesi’nin tüm malı mülkü icradan satılık. İstanbul’un en bedelli yerine gökdelen dikme fikri ile başlayan uğursuzluklar zincirindeki son halka Perili Köşk’ün satışa çıkarılması oldu.

İŞTE ÇİFTÇİ TOWERS’IN YÜZ YILLIK PERİLİ KÖŞK’Ü YTMASININ HİKAYESİ

Türkiye, bundan 4 yıl öncesine kadar müteahhitlerin, konut projesi yapanların servetlerine servet kattığı bir ülkeydi. 2007-2017 ortasında başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında emlak pahaları çok arttı, çok sayıda dev proje yapıldı. Bu projelerden biri de, İstanbul’un en kıymetli yerlerinden birinin sahibi olan Çiftçi Ailesi tarafından geliştirilen projeydi. İstanbul Zincirlikuyu’da Çiftçi Ailesi’nin sahip olduğu eski kamyon fabrikasının bulunduğu kıymet biçilemeyen toprağında yapılan “Çiftçi Towers” projesinin ailenin servetine servet katması bekleniyordu.

MİLYONLARCA DOLARLIK TOPRAĞA TÜM BANKALAR FİNANSMAN SAĞLADI

Milyarlarca dolar kıymet biçilen projeye bankalar kolay kolay finansman sağladı, inşaat başladı fakat çıkan türlü çeşitli türel meselelerden dolayı bir türlü tamamlanmadı. Bugün kuleler ayakta lakin içleri boş.

ÇİFTÇİ AİLESİ MAHKEME KARARI İLE İFLAS ETTİ

Arazi sahibi Çiftçi Ailesi ise bu proje nedeniyle iflas etti, son olarak mahkeme 59 katlı 931 daireli Çiftçi Towers’ın üretim şirketleri ortasında yer alan Çiftçi Gayrimenkul Yatırım AŞ hakkında iflas kararı verdi.

TÜM DAİRELER İCRA YOLU İLE SATIŞA ÇIKARILDI

Kulelerdeki daireler icra yoluyla satılacak, bankalara olan borçlar ödenmeye çalışılacak, bu ortada kulelerden mesken alanlar da türel sürecin sonunda haklarına kavuşabilecek.

AİLENİN EN BÜYÜK SERVETİ PERİLİ KÖŞK’DE İCRADAN SATILIK

Bu iflasla irtibatlı olup olmadığı bilinmiyor ancak Çiftçi Ailesine ilişkin İstanbul Kadıköy Caddebostan’da bulunan Ragıp Paşa Köşkü de icradan satılacak.

Mahkemenin 449 milyon lira kıymet biçtiği Köşk, Kadıköy yakasında kalan son büyük köşklerden biridir. Uzun vakittir bakımsız durumda olduğu için “perili köşk” olarak anılan Ragıp Paşa Köşkü İstanbulluların bildiği ünlü köşklerden birisidir.

Her şey eski kamyon fabrikasının toprağına gökdelen dikme fikri ile başladı. Sonunda bu parlak fikir tüm ailenin mal varlığını kaybetmesine neden oldu. Sizce de dokunaklı bir çöküş öyküsü değil mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*