Twitter, Elon Musk’a dava açtı

Twitter ve Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk ortasında yaşanan gerginlik uzun müddettir devam ediyor.

Twitter’ı satın alma mutabakatından ayrılan Musk adeta topa tutuldu. Gelişmelere son olarak Twitter’ın açıklaması damga vurdu.

Twitter dava açtı

Twitter tarafından Delaware Chancery Mahkemesine yapılan şikayette, Musk’ın, imzaladığı muahede “artık şahsî çıkarlarına hizmet etmediği” için Twitter ve hissedarlarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiği aktarıldı.

Şikayet dilekçesinde, Musk’ın muahedeyi feshetmeye yönelik tezlerinin “bahane” olduğu ve “hiçbir dayanağı” olmadığı kaydedildi.

Dilekçede, “Birleşme muahedesinin imzalanmasından bu yana Musk, Twitter’ı ve muahedeyi tekraren kötüleyerek Twitter için ticari risk ve pay fiyatı üzerinde aşağı taraflı baskı yarattı.” tabiri yer aldı.

Elon Musk’ın toplumsal medya şirketi Twitter’ı satın alma mutabakatını birden çok kararının ihlalini münasebet göstererek feshettiği 8 Temmuz’da bildirilmişti.

Twitter düzmece hesaplar hakkında sessiz kaldı

Musk’ın avukatları, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesine (SEC) yapılan bildirimde, Twitter’ın, şirketin iş performansı için kıymetli olan platformdaki düzmece yahut spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine cevap vermediğini yahut yanıtlamayı reddettiğini belirtmişti.

Bildirimde, Twitter’ın muahedenin birçok kararını temelli formda ihlal ettiği, yanlış ve aldatıcı beyanlarda bulunduğunun görüldüğü kaydedilmişti.

Twitter İdare Şurası Lideri Bret Taylor ise Musk’ın fesih kararının akabinde mutabakatının uygulanması için yasal süreç başlatılmasının planlandığını duyurmuştu.

Musk’ın feshine Twitter’dan reaksiyon gelmişti

Taylor, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Twitter İdare Konseyi, Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve koşullarda süreci tamamlamayı taahhüt ediyor ve birleşme muahedesini uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor.” tabirini kullanmıştı.

Twitter’ın avukatı William Savitt tarafından Musk’ın avukatı Mike Ringler’e gönderilen bir mektupta da Musk’ın muahedeyi feshinin “geçersiz ve haksız” olduğu, bunun mutabakat kapsamındaki yükümlülüklerin reddedildiği manasına geldiği belirtilmişti.

Spam hesaplar yolları ayırmıştı

AA’nın haberine nazaran, fesih kararıyla sürecin tamamlanmaması durumunda Musk’ın 1 milyar dolar ödemesini gerektiren muahede kuralı gündeme gelmişti.

Spam hesaplar üzerindeki uyuşmazlığın Musk’ın satın alma muahedesinden çekilmesi için kâfi bir sebep olup olmadığı ise tartışma konusu olmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*