Ukrayna: Rusya’nın hava saldırısında bir kişi hayatını kaybetti

Ukrayna, Rusya’nın başkent Kiev’e insansız hava araçları (İHA) ile gerçekleştirdiği saldırılarda bir kişinin hayatını kaybettiğini, bir kişinin yaralandığını iddia etti.

Reuters’ın haberine göre, Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın dün gece Kiev’e düzenlediği hava saldırılarının Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana gerçekleştirilen ‘en büyük İHA saldırıları’ olduğunu ileri sürdü. Reuters da Kiev’in mayıs ayında 14’üncü kez hedef alındığını, dün gece gerçekleştirilen İHA saldırısının ise bu ay Ukrayna’nın başkentine yönelik ilk ölümlü saldırı olduğunu yazdı.

’20 İHA HAVADA İMHA EDİLDİ’

Saldırılara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Kiev Belediye Başkanı Kliçko, gece yarısından sabah erken saatlere kadar başkent Kiev’in çeşitli bölgelerinde patlamaların olduğunu belirtti. Kente yönelik İHA saldırılarının gerçekleştirildiğini kaydeden Kliçko, başkentin Sviatoşynskiy, Peçersk, Solomyansk ve Holosiyiv semtlerindeki sivil altyapılarına İHA parçalarının isabet etmesi sonucu yangınların çıktığını aktardı.

Kliçko’nun açıklamasına göre, Solomyansk semtindeki saldırı sonucu 41 yaşındaki bir erkek hayatını kaybetti, 35 yaşında bir kadın yaralandı. Kliçko, mevcut bilgilere göre Ukrayna hava savunma kuvvetlerince 20 adet İHA’nın havada imha edildiğini iddia etti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir