Ukrayna Savaşı: ‘Rusya akınlarda yeni evreye hazırlanıyor’

Reuters Ukrayna’nın güneydeki liman kenti Odessa

Ukraynalı bir askeri yetkili, Moskova’nın “tüm operasyonel alanlarda” askeri operasyonları artıracağı tarafındaki açıklamasını, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısının bir sonraki basamağına hazırlandığı biçiminde kıymetlendirdi.

Reuters haber ajansı, Batı’nın uzun menzilli silah sevkiyatının savaşta Ukrayna’ya katkılarının görülmeye başlandığını, bu süreçte Rus roket ve füzeleriyle kentlerin vurulduğunu ve Kiev’in bu ataklarda onlarca kişinin öldüğünü bildirdiğini yazdı.

Ukrayna askeri istihbarat sözcüsü Vadym Skibitskyi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu yalnızca havadan ve denizden yapılan füze atakları değil. Tüm temas sınırı boyunca, tüm cephe çizgisi boyunca bombardıman görebiliyoruz. Taktik havacılık ve atak helikopterleri faal olarak kullanılıyor” dedi.

Sözcü, “Açıkça görülüyor ki taarruzun bir sonraki basamağı için hazırlıklar yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna ordusu, Rusya’nın Donetsk’in doğu bölgesinde Ukrayna tarafından tutulan ve sembolik olarak kıymetli bir kent olan Sloviansk’a yönelik bir atak için birliklerini tekrar toparladığını söyledi.

‘Rusya Ukrayna’nın güneyinde savunmasını tahkim ediyor’

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Kiev’in Rus güçlerini püskürtme vaatleri karşısında Rusya’nın Ukrayna’nın güneyinde işgal ettiği bölgelerde savunmasını tahkim ettiğini söyledi.

Ukrayna, Perşembe gününden bu yana Rusya’nın kentsel alanlara yönelik bombardımanında en az 40 kişinin öldüğünü açıkladı.

Rusya, Ukrayna’yı askerden arındırmak ve milliyetçilerin kökünü kazımak için “özel bir askeri operasyon” düzenlediğini, Ukrayna’nın askeri altyapısını bozmak ve kendi güvenliğini korumak için yüksek hassasiyetli silahlar kullandığını söylüyor. Moskova, sivillerin amaç alındığını reddediyor.

Rus bakandan ‘saldırıları yoğunlaştırma’ emri

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna’nın doğusuna ve Rusya’nın elinde tuttuğu öbür bölgelere yönelik Ukrayna akınlarını önlemek için askeri birliklere operasyonları ağırlaştırma buyruğu verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran Şoygu, Kiev’in sivil altyapıyı ya da bölge sakinlerini vurabileceğini söyledi.

Şoygu’nun Cumartesi günü yaptığı açıklamalar, Kiev’in Batı tarafından tedarik edilen çoklu roket fırlatma sistemlerini kullanarak 30 Rus lojistik ve mühimmat merkezine gerçekleştirdiğini söylediği bir dizi atağa direkt bir cevap olarak bedellendiriliyor.

Reuters Ukrayna’ya gönderilen Amerikan üretimi HIMARS roket sistemleri

Ukrayna savunma bakanlığı sözcüsü, bilhassa Amerikan imali HIMARS roket sistemleri kullanılarak yapılan bu atakların Rus tedarik zincirini olumsuz etkilediğini ve hücum kapasitesini azalttığını söyledi.

Rusya takviyeli ayrılıkçılar, Ukrayna güçlerinin, Slovyansk’ın doğusundaki Alçevsk kentini Cumartesi günü bu roketlerle vurduğunu ve iki sivilin vefatına ve değerli hasara yol açtığını söyledi.

Rus füzeleri Mikolayiv’i vurdu

Ukrayna’nın güneyinde sanayi kenti Mikolayiv’de bir altyapı tesisinin Rus füzeleriyle vurulduğu bildirildi.

Kentin Belediye Lideri Oleksandr Senkeviç, can kaybı konusunda şimdi net bilgi olmadığını söyledi.

Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ile Ukrayna’nın ana limanı Odessa ortasında Karadeniz kıyısında yer alan Mikolayiv, Rus ordusunun Ukrayna’nın tüm Karadeniz kıyılarını ele geçirmeyi hedeflediğini ilan etmesi akabinde son haftalarda nizamlı olarak füze hücumlarına maruz kaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*