Ukrayna’da Azovstal fabrikası büsbütün boşaltıldı

Ukrayna ve Rusya ortasında yaşanan savaş sonucu Mariupol’de yer alan siviller için insani koridorlar açılmış, birçok sivilin tahliyesi sağlanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’un açıklamalarına nazaran, Mariupol’de yer alan Azovstal Metalurji Fabrikası’nda bulunan Ukrayna askerlerinin son kümesi da teslim alındı ve büsbütün boşaltıldı.


“Fabrika alanı büsbütün boşaltıldı”

Konaşenkov mevzuyla ilgili şu tabirleri kullandı, “Fabrika alanı büsbütün boşaltıldı. Savaşçıların saklandığı işletmenin yeraltı tesisleri Rus Silahlı Kuvvetleri’nin tam denetimine girdi.”

Azovstal’dan 16 Mayıs’tan bu yana operasyon boyunca toplam 2 bin 439 Azov taburu ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensubu askerin silah bırakarak teslim olduğunu aktaran Konaşenkov, bugün 531 kişilik son kümenin da teslim olduğunu lisana getirdi.


Operasyon sonucu Putin’e raporlandı

AA’nın haberine nazaran, Azov taburu kumandanının özel bir zırhlı araçla fabrika alanından çıkarıldığı bilgisini paylaşan Konaşenkov, Mariupol kentinin ve Azovstal Fabrikası’nın büsbütün kurtarılması, buradaki operasyonun sona ermesiyle ilgili olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e rapor verdiğini kelamlarına ekledi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.