Ukraynalı profesörden mevzide online ders

Ukrayna savaşına dayanak vermek için savaşa katılan Uzhhorod Ulusal Üniversitesi öğretim vazifelisi Prof. Dr. Fedir Shandor, bir yandan da cephede öğrencilerine online eğitim veriyor.

GERİDE BOMBALAR PATLIYOR

Shandor, cephede yaşadıklarını, öğrencilerine nasıl eğitim verdiğini Yeni Şafak’a anlattı. 27 yıldır öğretmen olan Shandor, “Savaşın başladığı gün askerlik şubesine gittim, kayıt oldum ve kabul edildim. 70 gündür ordudayım ve her pazartesi ve salı günü sabah 8’de öğrencilerime online olarak eğitim veriyorum. Cephede eğitim vermek elbette çok güç. Sığınağın yanında ders veriyorum. Bazen geriden bomba, çatışma sesleri geliyor fakat bunlara alıştık ve bu bizim dersimizi etkilemiyor. Biz ders vermesek, yalnızca savaşsak gençlerimizi kim yetiştirecek? Eğitimli bir ulusu oluşturmak için hem savaşmalı hem de eğitime devam etmeliyiz” diye konuştu.

VEFAT HABERLERİ BENİ ÇOK ÜZÜYOR

Cephede en çok etkilendiği olayı anlatan Shandor, “Bazı öğrencilerim Ukrayna ordusuna katılmak zorunda kaldı. Cephedeyken bile derslere katılıyorlardı. Kimilerinin Rus hücumlarında vefat haberini aldım ve bu haberler beni mahvetti. Bu sabah diğer bir öğrencimin öldüğünün haberini daha aldım. Bunlar beni çok üzüyor. Lakin yeniden de ayakta kalmaya çalışıyorum” dedi.

TÜRKİYE’YE MİNNETARIZ

Türkiye’ye minnettar olduğunu belirten Shandor, şöyle devam etti: “Türkiye bize daha evvel de yardım etmişti. Bu, ikinci yardım edişi. Türkiye’ye ve Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin bize yaptığı yardımları asla unutmayacağız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*