Üniversite kayıtları ne vakit başlıyor, gerekli dokümanlar neler?

Bir üniversite programına kayıt hakkı kazanan öğrencilerin heyecanla beklediği gün yaklaştı. Üniversite kayıtları 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. Her üniversite kayıt için farklı ek evraklar isteyebiliyor lakin gereken ana evraklar ÖSYM tarafından açıklandı.

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği sonuçlar erişime açıldı. Üniversite yerleştirme süreçleri gerçekleştirilen adayları ise kayıt süreçleri bekliyor. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. ÖSYM üniversite kayıtlarında gerekli evrakları yayınladığı kılavuz ile paylaştı.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE VAKİT?

YKS sonuçlarına nazaran bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süreçleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapılacak.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt süreçlerinde öğrencinin YÖKSİS data tabanında öbür bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde birebir seviyede örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha evvel kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş lakin alanı diplomasında yahut mezuniyet evrakında belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî doküman (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul ismi olarak, diplomayı düzenleyen merkezin ismi yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim fiyatının ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan evvel belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek öteki dokümanların aslı yahut üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili problemleri için askerlik şubelerine, kredi konusunda detaylı bilgi için de üniversite rektörlüklerine yahut Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Şurası Başkanlığına (YÖK), ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*