Zeytin yaprakları bağışıklığı güçlendiriyor

Çok istikametli bir kültür bitkisi olan zeytin, Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde doğum, evlenme, dini merasimler üzere değişik gayelerle günlük hayatta yer almıştır. Anadolu’da yaşayan en eski medeniyetler dini kutsamalarda, nazardan korunmada ve birçok hastalığın tedavisinde bu bitkiyi kullanmışlardır.

Antik Yunan’da ise zeytine atfedilen kudsiyet ve zeytin yapraklarının pek çok hastalığın tedavisinde tesirli olması zeytini, yüzyıllardır süregelen bir kültürel bedel hâline getirmiştir.

Tüm dinlerde rahmet, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk üzere tıpkı sembolik manalar taşıyan zeytin, Yunanlı muharrir, Dr. Athanasia İfianassa Karabatsou’nun da çalışmalarının ana konusu olarak öne çıkıyor. Dr. Karabatsou 1990 yılından beri zeytin yapraklarının işlenmesine öncülük ediyor ve zeytin yaprağı özü ile doğal tedavi metotları üzerine Paris Graduate School’da dersler veriyor. Dr. Karabatsou’nun kaleme aldığı “Zeytin Yaprakları”da bu şifalı bitkiyi tüm detaylarıyla anlatıyor. Geçtiğimiz günlerde Ketebe Yayınları ortasından çıkan kitap, Yunan tıbbı, doğal tedavi ve hücresel beslenme üzere başlıklar üzerinden ilerliyor. Dr. Karabatsou, pek çok hastalığın sebebi ve tedaviye yardımcı birtakım formüller ile birlikte sağlıklı yemek tanımlarına kadar hayli geniş bir yelpazeyi okurlarına sunuyor. Tıpkı vakitte okurları için bu şifalı özü konutlarımızda kendi kendimize nasıl elde edebileceğimizi anlatıyor.

YAPRAKLARDAN GELEN ŞİFA

Tüm sıhhat uzmanlarının da söylediği üzere, en güzel tedavi, hastalığı önlemektir. Zeytin yaprakları bağışıklığı güçlendirmede de tesirli bir husustur. Her geçen gün daha fazla insan zeytin yaprağı özünü kullanarak bağışıklığını güçlendiriyor. Bilhassa Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında zeytin yaprakları demetler hâlinde halk pazarında satılıyor. Budapeşte’de ise kanser tedavilerinde zeytin yaprakları kullanılıyor.

Antik çağlardan beri toplumsal tıp alanında kullanılan zeytin yapraklarının günümüzde yapılan bilimsel araştırmalarda aslında gut hastalığı romatoid artrit ve kireçlenme üzere çeşitli artrit olaylarının gelişmesini engellediği gözlemleniyor. Ayrıyeten damar genleştirme ve rahatlatıcı özelliklerinden ötürü kozmetik maksatlarla da nizamlı olarak kullanılıyor. Kan sulanmasını hızlandırarak direkt kaslar üzerinde de tesir gösterdiğinden atletlere ve sportif şahıslara ekseriyetle zeytin yaprağı öneriliyor. Kas ve eklem ağrılarında losyon olarak kullanıldığı üzere hoşluk maskeleri içeriğinde de yer alıyor.

Kendiniz yapabilirsiniz

Peki, bu şifalı zeytin yaprağı özü nasıl elde ediliyor? Bu özü yapmak için öncelikle genç zeytin ağaçlarından ve ilaçlanmamış zeytin ağaçları tercih ediliyor. Toplanan yaprakların yüzeyinde sinek ve böceklerden, bulunduğu yükseklikten ya da renk değişiminden kaynaklı bozulmalar olmamasına dikkat etmeliyiz. Yapraklar açık yeşil ve taze olmalıdır. Dilerseniz yapraklarla birlikte küçük taze kısımları da toplayabilirsiniz. Bir su bardağı kadar ezilmiş zeytin yaprağını iki bardak saf metalik su ya da arıtma suyu ile birlikte homojen bir kıvama getirmek için blendera koyuyoruz. Hoş bir renk alana ve yapraklar uygunca öğütülene kadar makineyi en yüksek süratte çalıştırıyoruz. Bu evrede birden fazla vakit karışımın üzerinde ağır yeşil bir köpük oluşur. Bu köpüğü de atmayıp farklı bir kaba ayırıp çökmesi için bekletiyoruz. Özü ile bir arada kalan yaprakları da ince bir süzgeçten geçiriyoruz ve kalan yaprakları saklıyoruz. Dilerseniz, yaprak karışımını ikinci bir sefer yine iki bardak su koyarak blendırdan geçirebiliriz. Bu sefer daha seyrek bir karışım haline gelecektir. Teklif olarak, hem tat vermesi hem de C vitamini kaynağı olması sebebiyle bir bütün limonu kabuğunu çekirdekler ile birlikte bu karışıma ekleyebilirsiniz. Limon, tıpkı vakitte bitki suyunun kararmaması sağlayacaktır. Şayet farklı tatlardan hoşlanıyorsanız karışımı hazırlarken tercihe bağlı olarak istediğimiz taze bir mevsim meyvesini de bu karışıma ekleyebiliriz.

Örneğin kabuk ve çekirdekleri ile birlikte elma, kivi, erik, kuru kayısı ve gibisi meyveler karışıma farklı bir lezzet de katacaktır. Bu bitki suyunu yediden yetmişe her yaştan insan içebilir. Zeytin yapraklarındaki oleuropein çok güçlü bir antioksidan olduğundan ötürü gün içinde 3 ile 6 bardak içilmesi önerilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*