Aave Erişim Sorunu: Bu Altcoinler Etkilendi!

Bazı Aave sürüm 2 (V2) kullanıcıları, bir hata içeren sürümün geçen hafta yayına girmesinin ardından sıkıntı yaşadı. Şu anda kullanıcılar, merkezi olmayan borsanın Polygon Blockchain’ininde sıkışan fonlarına geçici olarak erişemiyor. Bunun dışında, bazı altcoin yatırımcıları da Aave sorunundan etkilendi. İşte detaylar…

Aave bug’ı birçok yatırımcıyı etkiledi

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave, kullanıcıların Ethereum, Polygon ve Avalanche gibi çeşitli Blockchain’lerinde token ödünç vermesine ve almasına olanak tanıyor. Bunun kapsamı bazen uyumluluk hatalarının ortaya çıkmasına, platformun bazı bölümlerinin kullanıcılar tarafından geçici olarak erişilemez hale gelmesine ve fonların takılı kalmasına neden oluyor. Ethereum, Polygon ve Avalanche dahil olmak üzere çeşitli Blockchain’lerde borç verme ve borç alma özellikleriyle bilinen merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave, geçen hafta bir aksilikle karşılaştı. Polygon Blockchain’indeki Aave sürüm 2 (V2) kullanıcıları, yakın zamanda devreye alınan bir stratejideki hatalı bir hata nedeniyle fonlarına erişimde zorluklarla karşılaştı.

Hata Tether (USDT), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Polygon (MATIC) gibi popüler tokenleri etkiledi. Bu uyumluluk sorunu kullanıcı erişimini geçici olarak kesintiye uğratırken, Aave topluluğu sorunu hızla ele aldı ve bir düzeltme uyguladı. Güvenlik firması BlockSec, Polygon Blockchain’indeki Aave V2 kullanıcılarının yaşadığı erişim sorununa “ReserveInterestRateStrategy” yükseltmesinin yol açtığını açıkladı. ReserveInterestRateStrategy sözleşmesi, ödünç alınan kredilere faiz oranlarının hesaplanması ve uygulanmasından sorumlu olan Aave’nin çok önemli bir bileşenidir. Bununla birlikte, LendingPool tarafından kullanılan arayüzdeki farklılıklar nedeniyle, AaveV2’nin Polygon ve Avalanche üzerindeki sürümü, Ethereum üzerindeki AaveV2’den biraz farklıdır.

BDGLabs de açıklama yaptı

Konuya ışık tutmak amacıyla, Aave topluluğunun bir üyesi olan BDGLabs, Ethereum ve Polygon sürümleri arasındaki eşitsizliğin uyumluluk hatasına neden olduğunu açıkladı. AaveV2 Ethereum üzerinde uygulanan yeni faiz oranı stratejileri doğru arayüze bağlı kalırken, aynı stratejiler AaveV2 Polygon’un arayüzüyle uyumlu değildi. Sonuç olarak, LendingPool mevcut faiz oranı için stratejiyi sorguladığında, çağrı geri dönerek para yatırma, borç alma ve diğer ilgili işlevler gibi eylemleri etkiliyordu.

Bu sırada bir yönetişim önerisi, topluluk üyeleri tarafından oylanan bir düzeltmenin halihazırda yürürlükte olduğunu ve kullanıcıların ağdaki fonları doldurabileceğini gösteriyor. Zira Aave, hatayı gidermek ve kullanıcıların fonlarına erişimini yeniden sağlamak için bir yönetişim oylaması önererek soruna derhal yanıt verdi. Topluluk üyeleri ve kullanıcılar, Aave ekosisteminin işbirlikçi doğası ile önerilen düzeltme lehine oy kullandı. Çözümün uygulanması, kullanıcıların Polygon ağındaki fonlarını bir kez daha doldurmalarına olanak tanıyor. Polygon ağındaki Aave’nin diğer versiyonları Salı günü itibariyle sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Kripto para birimi, son 24 saat içinde, daha geniş bir piyasa sıçramasına paralel olarak yüzde 2,7 artış gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir