İthalat Ucuzlatmadı: Et Fiyatlarında Artış Sürüyor

2023 yılında yapılan ithalat önceki yıllara fark atarken, kırmızı et fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 85 oranında yükseldi. Dünyadaki artış yüzde 10 seviyesinde bile değil.

Et fiyatlarında 2022’de de görülen artışın engellemek amacıyla yılbaşında devreye alınan ithalat, çare olmadı.

Habertürk’ün aktardığına göre, Ocak-Ekim döneminde yapılan canlı hayvan ithalatı 884 milyon dolar olurken, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu verilerinde bunun 859,6 milyon dolarının sığır ithalatı olduğu görüldü.

Geçen yılın aynı ayına göre ekimde yüzde 961 oranında artış gösteren sığır ithalatında, en büyük payı Brezilya’dan yapılan ithalat alırken, onu Uruguay ve Çekya izledi.

Sığır eti, buğdaydan sonra en çok ithal edilen ürün oldu. 2018 yılında da canlı hayvan ithalatına yönelik alımlar hızlanmış ve 1 milyar 768 milyon dolar tutarla zirveyi görmüştü. Sonrasında düşen ithalat, geçen yıl 181 milyon dolara kadar inmişti. Ancak 2023’ün ilk 10 ayında yapılan 884 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatının yıl sonunda 1 milyar doları aşması bekleniyor.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) verilerinde, karkas etin kg fiyatının 235,15 TL’yi bulduğu görülürken, et fiyatının kilogramı 392 TL seviyesinde oluyor. Ocak ayında karkas et fiyatı 126,87 TL seviyesindeydi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun verilerine göre, et fiyatları endeksi yüzde 8,1 oldu.

Rekabet Kurumu da kırmızı et sektörüne yönelik inceleme başlattı. Kurumun internet sitesinde yapılan açıklamada, incelemenin odak noktasının “sektörde faaliyet gösteren teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar veya teşebbüs birliği kararlarıyla Kanun’u ihlal ettikleri” iddiası olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir